Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pakistan’da kanlı oyun!
04 Eylül 2010 / 12:10
Dün Kudüs günü münasebetiyle yürüyüş yapan Şii göstericilere karşı düzenlenen alçakça saldırı ile en az 59 müslüman katledildi, 160 müslüman yaralandı.

Bu hafta Pakistan Müslümanlarına karşı düzenlenen bu ikinci saldırı. Çarşamba akşamı yine Şiilere karşı yapılan saldırıda 39 müslüman katledilmişti.

 

Saldırıyla ilgili ajansların iddiaları

 

AP ajansı Pakistan Talibanı komutanının kendisine açıklama yaptığını iddia ederken, Reuters ise komutanın kendilerine konuştuğunu söylerken, her iki ajans da Çarşamba günkü saldırılarda da Taliban’ın suçlandığını hatırlatma gereği duydular. BBC’nin haberinde ise bir Pakistan Talibanı’nın yayınladığı bir basın bülteni ile saldırıyı üstlendiği iddia edildi.

 

Olayların intihar bombacıları tarafından yapıldığını iddia eden ajansların bu iddialarının da dayanağı henüz öğrenilemedi. Ayrıca verilen haberlerde Taliban’ın Şiiler’e neden karşı olduğu da açıklanmıyor.

 

Olayın Pakistan Talibanı’nı Amerika’nın ‘yabancı terörist organizasyon’ olduğunu öne sürmesinden hemen sonra gerçekleşmesi, kim tarafından yapıldığı hala netlik kazanmayan saldırının Pakistan Talibanı üzerine yıkılmaya çalışıldığı, kendisine destek olan Pakistan halkının desteğini yok etmeyi, Şiilerle arasına nifak sokmayı, aynı zamanda Dünya kamuoyunda da imajını karalamayı amaçladığını gösteriyor.

 

Haberlerdeki çelişkiler

 

Ajansların haberlerindeki çelişkiler, aynı zamanda olayın ardından Beyaz Saray’ın açıklamasında Taliban’ın müslüman bile olmadığı ima edilerek müslümanların kutsal ayı olan Ramazan’da Müslümanlara karşı böyle bir saldırının daha fazla kınanması gerektiğinin söylenmesi, olayın ardında Taliban yerine başka güçler aranması gerektiği fikrini güçlendiriyor.

 

Afganistan’da Taliban Müslümanlarına karşı başarısız olan Amerika, Pakistan’a kendi topraklarından Afganistan Taliban’ına giden desteğin engellemesi için baskı yapmasına karşın Pakistan’ın yeterli çabayı göstermediğini düşünüyor. Bu yüzden Pakistan’ın Veziristan bölgesinde insansız uçaklarla bomba yağdırmaya devam ediyor.

 

Amerikan saldırıları durmuyor

 

Bugün AFP’nin yayınladığı bir haberde Peşaver’den telefonla bilgi veren ismi belirsiz bir güvenlik yetkilisi tarafından Taliban tarafından kullanıldığı iddia edilen bir eve Amerikan uçağının iki füze fırlattığı, evin tamamen yıkıldığı ve 6 kişinin öldüğü bildirilirken, başka isimsiz bir yerel yetkiliye dayanılarak da ikinci saldırıda bir otomobile 3 füze fırlatıldığı ve içinde bulunan 4 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

 

Haberde yer alan eksik ve dayanaksız bilgilere karşın, saldırının Taliban Müslümanlarına karşı Amerika tarafından yapıldığı ve 10 müslümanın şehit edildiği ise bir gerçek.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
necati türkoğlu
04 Eylül 2010 Cumartesi 20:58
pakistan olaı ile ilgili
değerli müslüman kardeşlerim , bu olayı işgal kuvvetlerinin yapmış olması ağırlıklı . ancak korkarım ki, şiileri müslüman olarak görmeyen, hatta düşman gözüyle bakan. kendilerini ehlisünnet olarak gören fanatik ,sözüm onlara müslümanların varlığıda bir gerçek. bu görüşte olanlarda bu gibi olayları ,yapmalarıda ihtimaller içinde. üzücü olan da bu .
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C