Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ne Evet ne de Hayır!
03 Eylül 2010 / 12:15
Garip bir ülkeyiz, iktidar olan seçilmişler darbe anayasasını değiştirmiyor, makyaj yapıyor. Muhalefet kanadını oluşturan seçilmişlerse bunu dahi istemiyor... Daha enteresanı memleketin en yüksek mahkemesi bazı değişikleri iptal ediyor..

Osman ARASLI*-RADİKAL

 

Fırsatçılıkta sınır tanımayanlarsa pek umut vermeyen kuşa çevrilmiş değişiklik paketini halka sunacağını ilan ediyor. Sanki gerçekten halktan yana, özgürlükçü, demokratik, barışçıl bir yasalar dizisi önerilecekmiş gibi. Sanki gerçekten cuntacıların Anayasa’sı tamamen değiştirilecekmiş gibi.


Sanki Türkiye’nin köklü sorunlarına  yeni açılımlar getiriliyormuş gibi. Hem de ‘evet’ ‘hayır’ seçeneklerini şimdiden dayatarak. Televizyon kanallarının stüdyolarında kelli felli adamların kendi kendilerine ‘derin’ dedikleri ‘ciddi’ tartışmalarına bakın.

Yahut eş, dost, aile toplantıları veya sohbetlerine... Veya bir şeylere kafa yormakla sürekli eğlenme ihtiyacının arasında kalmış ergenlik çağını yeni atlatmış ‘facebook’ gençliğinin ‘geyik’lerine. Yani yapılacak tercihler birçok münazaranın konusu oluyor..


‘Darbe sistemine dokunulmuyor’ kampanyasını yürütenler paketle birlikte 12 Eylül diktasına darbe vurulacağını iddia ediyor. ‘Evet’ci cenahın paketi yeterli bulmayan demokrat çevrelerle postal yalayıcılarını haksız yere aynı kefeye koyması da boşuna değil. Nitekim aynı kesim demokratlığı, özgürlükçüğü kendinden menkul paketleriyle kendi iktidarlarını yeniden üretmelerinin önünde engel olabilecek her türlü eleştiriyi, serzenişi, ifşaatı, muhalefeti, fikri total bir mantıkla savuşturarak halk nezdinde referanduma katılımı sağlayıp yaptıkları düzenlemeyi maskeleyerek düzeni meşrulaştırdıkların farkındalar mı bilemem..Tek bildiğim bir taşla iki kuş vurmaya çabaladıkları.


‘Hayırda hayır vardır’ propagandasını benimseyen ve benimsetmek isteyenlerse pakete ‘hayır’ diyerek Hükümet’e ders verilebileceğini ileri sürüyor. ‘Hayır’cılar bu tür argümanlarla AKP’yi ilk hedef alarak 12 Eylül sistemini ıskaladıklarının ve köklü bir değişimi gündeme getiremediklerinin farkındalar mı? Bunu da bilemem..Tek bildiğim filler savaşında önemli bir taraf pozisyonuna girdikleri...


Peki yaklaşan referanduma katılmalıyız mı? Fikir beyan etmeden önce vatanımı çok sevdiğim için şunları belirtmek boynumun borcu: Birincisi pakete ‘evet’ demenin 12 Eylül Anayasa’sının ‘devamı’na ‘evet’ demek olduğu. Çünkü 12 Eylül kurumlarına ve ruhuna yönelik radikal değişikler maalesef yok. Aksini iddia eden varsa pakete ve mevcut Anayasa’ya tekrar baksın. Peki pakete ‘hayır’ demekte bir hayır var mı? Yok! Hangi gerekçeyle olursa olsun referanduma katılarak ‘hayır’ demekle de mevcut 12 Eylül Anayasa’sının devamı bizzat tasdiklenmiş olacak.


Zira oylanan söz konusu paket olduğu kadar, 12 Eylül Anayasa’sı da. Birine ‘hayır’ demek, diğerine ‘evet’ demek. Yahut tersi. Sonuçta referanduma katılarak ‘evet’ ya da ‘hayır’ demenin 12 Eylül rejimini ve Anayasa’sını sembolik anlamda ‘onaylamak’ anlamına geleceğini söylemeliyim..


‘Evet’ ya da ‘hayır’ demek, birbiriyle çekişen Batıcı-laik cepheyi oluşturan ulusalcı güçlerle küreselci-ılımlı İslamcı güçlerin yanında yer almak olacaktır..


Diğer yandan Polyannacılığı oynayarak ‘değişiklik yetmez ama evet’ diyerek kendini sol-demokrat olarak belirtenlerinse, demokratikleşme adına naif beklentileri sürdürecektir.. (Bu kesime 2001 yılından itibaren AB’ye uyum yasalarının bugünkü paketten daha demokratik düzenlemeler içerdiğini hatırlatırım).

Son çare: Boykot

 

Peki ne yapmalı?  12 Eylül Anayasa’sına karşı tamamen toplum odaklı değişimleri sağlayacak yepyeni bir Anayasa ve referandum talep edilmeli..


Toz duman arasında alelacele yapılan tüm toplumun sözleşmesinden mahrum ve sınırlı nitelikteki değişiklik paketleriyle zaman kaybedilmemeli..


Bu sayede halkın acılarının, ihtiyaçlarının, beklentilerinin, maddi ve manevi kaynaklarının iktidar çekişmelerinde kullanılarak yeni hamleler yapma hesaplarına kurban edilemeyeceği gösterilmeli..


O nedenle 12 Eylül düzeni ve 12 Eylül Anayasa’sının kısmen değiştirilmiş halini onaylamamak için ilk ve son çare: Referandumu boykot! 

*Selçuk Üniversitesi Yüksek Lisans

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C