Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hawking: 'Evreni Tanrı yaratmadı'
03 Eylül 2010 / 10:56
Ünlü fizikçi Stephen Hawking, yeni kitabında evrenin oluşumunda Tanrı'nın rolü olmadığını savunuyor. Hawking evrenin kendisini hiçten yaratabileceği iddiasında

RADİKAL

LONDRA -  Ünlü İngiliz fizikçi Profesör Stephen Hawking’e göre evrenin yaradılışına ilişkin teorilerde Tanrı’ya yer yok. Hawking, yakında piyasaya çıkacak ‘The Grand Design’ (Büyük Tasarım) adlı yeni kitabında, “Kainatı Allah yaratmadı” diyor.

The Times gazetesinin bazı bölümlerini yayımladığı kitapta Hawking, Büyük Patlama’nın (Big Bang) fizik kanunlarının doğal sonucu olarak meydana geldiğini, modern fiziğin evrenin oluşumunda Tanrı’ya rol vermediğini savunuyor. Ünlü fizikçi kitabında, “Yerçekimi kanunu diye bir şey olduğu için, evren kendisini hiçbir şeyden yaratabilir” görüşünü savunuyor ve evrenin var olması için Tanrı’ya başvurmaya gerek olmadığını söylüyor. 

Newton’ı çürütmeye çalışıyor

Öte yandan gazete, Hawking’in 1988’de satış rekorları kıran ‘Zamanın Kısa Tarihi’ adlı kitabında Tanrı’nın kainatı yarattığı tezinin bilimsel anlayışla çelişmediğini söylediğine dikkat çekti. Ünlü fizikçi bu kitapta, “Eğer bütün bir teori kurabilirsek, bu insan mantığının nihai zaferi olacaktır çünkü ancak bu sayede Tanrı’nın aklını da anlayabiliriz” demişti.

Hawking’in, İngiliz fizikçi ve matematikçi Sir Isaac Newton’ın teorilerini çürütmeye çalıştığı ve Amerikalı fizikçi ve yazar Leonard Mlodinow ile birlikte yazdığı kitabı 9 Eylül’de piyasada olacak. Newton, Evren’in bir kaos sonucu oluşamayacağını ve Tanrı tarafından tasarlanmış olması gerektiğini düşünüyordu. Newton, bir seferinde “Yerçekimi gezegenlerin nasıl hareket ettiklerini açıklıyor, gezegenleri neyin yörüngeye soktuğunu değil... Her şeyi Tanrı yönetir” demişti.

Hawking sene başında da insanoğlunun uzun dönemli kurtuluşunun tek yolunun uzayı kolonize etmek olduğunu söylemişti. Kısa süre önce de insanoğlunun uzaylılarla temastan kaçınması gerektiği, aksi takdirde sonuçların yıkıcı olabileceği uyarısında bulunmuştu. (afp, bbc)

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
emrah dere
04 Eylül 2010 Cumartesi 01:26
zavallı
ne zavalı
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C