Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Belçika'da Başörtüsü Kavgası
21 Mart 2010 / 10:26
Son yıllarda Avrupa'da artan başörtüsü tartışmasına Belçika da katıldı.

 

10.5 milyon nüfusu, Hollanda ve Fransa arasında 30 bin kilometrekarelik yüzölçümü ile küçük bir ülke olan Belçika’da son yıllarda özellikle göçmen müslümanların hayatın her alanında ağırlığının artmasıyla birlikte İslami talepler de artmaya başladı. Nüfusunun yüzde 75’i Katolik Hıristiyan olan Belçika’da bu taleplerin tepki görmesi de kaçınılmazdı.

 

Göçmenlerin yabancı ülkelerde kendi dinlerine daha sıkı sarılmaları ve müslümanların çocuklarını, inançları doğrultusunda okullara başörtülü olarak göndermeleri Belçika’yı rahatsız etti. Bu çerçevede Flaman Devlet Okulları İdaresi bir karar alarak Müslüman kız çocuklarının okullara başörtülü olarak girişini yasakladı.

 

Konuyla ilgili Zaman gazetesinin haberine göre bu yasak kararı ile 700 devlet okulunda bulunan öğrenciler mağdur olmuşlar ve Belçika Danıştay’ına itirazda bulunmuşlardı. Belçika Danıştay’ı geçtiğimiz günlerde Devlet Okulları İdaresi’nin yasak kararının yürütmesini durdurarak konuyu Belçika Anayasa Mahkemesi’ne havale etti. Anayasa Mahkemesi kararı gelinceye kadar yasak kararının geçersiz olduğuna hükmeden Danıştay kararına rağmen, Belçika kanunları başörtüsü konusunun da dahil olduğu bir çok konuda okul yönetimlerine inisiyatif vermektedir. Bu yüzden Anvers’te iki okulda halen başörtüsü yasağı devam ediyor. Ayrıca Belçika Danıştay’ının kararı sadece 2011-2012 dönemi için yasağı durduruyor.

 

Bundan sonra olacaklar Belçika Anayasa Mahkemesi kararı ile netleşecek. Mahkeme’nin alacağı karar ile ya başörtüsü yasağı tamamen ortadan kalkacak ya da diğer birçok ülkede olduğu gibi başörtüsü konusu siyasi dalgalanmaların seyrine bırakılacak.

 

İktibas

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C