Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Haksöz'ün yeni sayısında Referandum tartışmaları var
02 Eylül 2010 / 11:59
Haksöz Dergisi'nin 234. sayısı (Ağustos 2010) çıktı. Referandum tartışmalarını kapağa taşıyan Haksöz, anayasa değişiklikleri tartışmalarında tavrını "Ne Eklemlenmek Ne de Soyutlanmak!" manşetiyle okuyucularına duyuruyor.

"Kur'an'ın aydınlığına doğru" şiarıyla aylık yayınını sürdüren Haksöz, 234. sayısında referandum tartışmaları ağırlıklı bir içerikle okuyucularının karşısına çıktı. 12 Eylül tarihinde yapılacak referandumu Kemalist zorbalık düzenine karşı bir mevzi olarak gören Haksöz, Gündem'de bu konuyu ele alarak sürece sırtımızı dönemeyeceğimizi ifade ediyor.

Dergide Yoğun Bir Referandum Tartışması Var

Derginin bir önceki sayısında yapılan referandum soruşturması, bazı İslami kuruluşların ve hassaten Özgür-Der'in konuyla ilgili tavrı ve Haksöz-Haber sitesindeki tartışmaların bu sayıya yansıdığı dergide Rıdvan Kaya, "Referandum sürecine katılım gösterilmemeli!" şeklindeki eleştirileri değerlendiriyor. Bu bağlamda gündeme gelen sorulara tek tek cevap veren Kaya, tavırsızlığın sahih tavır olamayacağını belirtiyor ve indirgemeci değil, kuşatıcı bir perspektifin gerekliliğine dikkat çekiyor. Yılmaz Çakır ise daha çok tartışmaların itikadi bağlamda yapılmasına itiraz ederek akide ile içtihat arasındaki ayrıma işaret ediyor. Çakır, sürece ilişkin "devrimci" tavrın ne olması gerektiğine yönelik tespitler yaparken itikat gibi devrimciliğin de yanlış anlaşıldığı yorumunda bulunuyor. Tevhid-şirk algısındaki tutarsızlıklara dikkat çeken Musa Üzer de tekfirci söylem, siyasi fıkıhsızlık ve İslami hareketlerin tecrübesini okuyamamanın yansımalarını ele alıyor. Üzer, ayrıca "rabbani-nebevi metot" söyleminin sorunlarına dikkat çekiyor.

Dergide önceki sayıda yapılan referandum soruşturması bu ay da devam ediyor. Bu ay Süleyman Arslantaş, Ali Kaçar, Mustafa İslamoğlu, Cüneyt Sarı­yaşar, Ahmet Yıldız, Nuri Yılmaz ve Fuat Değer anayasa değişikliklerine ilişkin tavrın ne olması gerektiğine yönelik düşüncelerini Haksöz okuyucularıyla paylaşıyorlar.

Dergide Ayrıca Şu Konular Ele Alınıyor:

Kırgızistan'da yaşanan Özbek katliamına dikkat çeken Murat Özer, katliamın neden salt 'etnik çatışma' olarak nitelendirilemeyeceğini analiz ediyor. Pakistan'ın kuruluşundaki ideallerle geldiği nokta arasındaki uçuruma dikkat çeken Zafer Bangaş ise yolsuzluklar içindeki Pakistan yönetiminin halkı nasıl sefalete düşürdüğünü anlatıyor. Serdar Bülent Yılmaz, Diyarbakır Silvan'da yoksulluk nedeniyle intihar eden Hacı Oruç örneği üzerinden yoksulları görememenin utanç verici boyutuna dikkat çekerek, infak, sosyal adalet, paylaşma gibi sorumlulukların altını çiziyor.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesi'nin geçtiğimiz ay düzenlediği "Kürt Sorunu Forumu"na yönelik de değerlendirmeler yer alıyor. Murat Koç, forum bağlamında Müslümanlardaki Kürt sorunu algılarını yorumlarken, Rıdvan Kaya da soruna yaklaşımdaki ölçüsüzlüklere dikkat çekiyor.

Cumhuriyet dönemi ilmihalleri üzerine bir çalışma yapan Murat Kayacan, bu dönemde yazılmış olan ilmihal kitaplarının tarihî sürecini ele alıyor. İki örnek eser olarak da İslam Dini ve Büyük İslam İlmihali adlı kitaplar üzerinde duruyor. Fevzi Zülaloğlu, ayetler çerçevesinde nikâhın şartlarını ve evlilik hukukunu ele alırken, Hüseyin Aykan Ramazan, hilâl, oruç, itikâf, Kadir Gecesi, bayram gibi kavramlara ilişkin notlarını okuyucularla paylaşıyor. Cengiz Duman ise bu ay sabr-ı cemil örneği bir resul olarak Hz. Eyyub kıssasını konu ediniyor.

Dergide son olarak Mavi Marmara'da ağır bir şekilde yaralanan ve hâlâ Ankara'da komada bulunan Uğur Süleyman Söylemez'e atfen Abdurrahman Çeliker'in bir denemesi yer alıyor. Arka kapakta ise sel felaketi yaşayan Pakistanlı kardeşlerimizle dayanışma sorumluluğunu anlatan bir çalışmaya yer veriliyor.

haksoz234.jpg

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C