Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Veysel Eroğlu-Tarkan polemiği
02 Eylül 2010 / 07:33
Şarkıcı Tarkan’a verdiği cevapla gündeme gelen Bakan Eroğlu’nun sözlerini Mehmet Y. Yılmaz yazısında eleştirerek sorunu demokrasi eksikliğine bağlıyor. Aslında yaşanan sadece Cumhuriyet rejiminin ürettiği ‘seçkinci anlayış’ın AKP yansımasıdır.

Bunların demokratlığı buraya kadar

 

Mehmet Y. YILMAZ-HÜRRİYET

 

AKP zihniyetindeki bir iktidardan, demokratik bir kamu yönetimi çıkacağını zannedenler Çevre Bakanı Veysel Eroğlu’nun Tarkan’a verdiği yanıtı okumuş olmalılar. Bundan da kendilerine bir ders çıkarmadılarsa, söyleyebilecek bir söz yok demektir.

 

Tarkan, Allianoi yıkıntılarının Yortanlı Barajı’nın suları altında kalacak olmasına hayıflanıyor.


Tarihi değerlere ve çevreye duyarlı herhangi bir vatandaşın kullanabileceği bir hakkı kullanıyor.


Buna karşılık Bakan Eroğlu’nun yanıtı şu:


“Sanatçı arkadaş sanatıyla ilgilensin, herkesin bir ihtisası vardır. Herkes bilmediği bir konuya burnunu sokarsa çok yanlış olur. Ben şimdi kalkıp da onun sanatıyla alakalı bir şey söylesem ne derece yanlış olursa, onun da bir baraj ya da tarihi eserin korunmasıyla ilgili söyleyeceği şey fevkalade yanlıştır. Bunlar doğru değil. Dünyanın hiçbir yerinde de yoktur. Bilim adamları karar verir ne yapılacağına, ona göre yapılır.”


Siyasette “seçkinci anlayışın” bu en kaba örneği de gösteriyor ki beylerin demokrasi anlayışı buraya kadar!


Kendileri siyasetçi oldukları için her şeyi biliyorlar bu yüzden de konuşmaya sadece onların hakkı var ve onlar ne derse o!


Bu anlayış bilinçlerine o kadar yerleşmiş ki, Başbakan’ın herkesi azarlayan tavrında da o var, “bilen bilmeyen konuşmasın” tutumunun altında da o var.


Ve bu yönüyle de “dağdaki çobanın oyuyla, okumuş adamın oyu bir olur mu” anlayışından hiç ayrılmıyor.


Bu söz söylendiğinde mangalda kül bırakmayan yandaş medyanın yazdıklarını da hatırlıyorum. Bakalım içlerinden bir tanesi bile Bakan’a “Ağzından çıkanı kulağın duyuyor mu” diyebilecek mi?

 

***

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C