Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslamoğlu yine 'evet'e çağırdı
01 Eylül 2010 / 06:43
Mustafa İslamoğlu bugün Zaman gazetesine verdiği demeçle yine gündemde. Referandumda ‘evet’ çağrısı yapan İslamoğlu bunun bir görev olduğunu öne sürerek “Unutmamalıyız ki, yapmamız gerekip de yapmadıklarımızdan da hesaba çekileceğiz." diyor.

Bir ibadet duyarlılığı içerisinde sandığa gidip 'evet' diyeceğim

ZAMAN

Verdiği tefsir dersleri ve eğitim hizmetleri ile tanınan Mustafa İslamoğlu da referandumda 'evet' diyeceğini açıkladı. 12 Eylül sabahı bir ibadet duyarlılığı içerisinde sandığa gideceğini söyleyen İslamoğlu, "Bu, seçim ve sandık değil, bu koca bir milletin vesayete dur deyip dememe meselesidir." diyor. Bayram tatili gerekçesi ile sandığa gitmeyecekleri de sorumlu davranmaya çağırarak, "Bu tarihî fırsatı kaçırmayın. Sonucun ne çıkacağından daha önemlisi sizin nerede durduğunuzdur." ifadesini kullanıyor.

Mustafa İslamoğlu, anayasa değişikliğine ilişkin görüşlerini Zaman'a anlattı. Referandumu Türkiye için bir dönüm noktası olarak gördüğünü anlatan İslamoğlu, "Bu referandum, milletin inancı, gelenekleri, değerleri üzerinden kendisiyle dalga geçen bir avuç azınlığı sırtından indirecek mi, indirmeyecek mi, yoksa celladını kucaklamaya devam mı edecek, bunu gösterecek." diyor. Paket kabul edilirse sadece 12 Eylül'e değil, 27 Mayıs darbesine, 1971 muhtırasına ve 28 Şubat sürecine milletin tokat gibi cevap vereceğini vurguluyor. Referandumun siyaset üstü olduğunu kaydederken, "Herhangi bir partiye uzak ya da yakın değilim. Benim okuyucularım arasında her kesimden insan var. Bu nedenle de oyumun rengini açıkça söylüyorum." diyor. 'Evet' deme gerekçesini de şöyle dile getiriyor: "Bendeniz bir ibadet duyarlılığı içerisinde 'evet' demenin gerekli olduğunu düşünüyorum. Evet demek için ne Müslüman olmaya, ne dindar olmaya, ne şu, ne bu olmaya gerek var. Bu referandumda 'evet' demek için vicdana sahip olmak yeterli."

Mustafa İslamoğlu, bayram tatili ve değişik gerekçelerle oy kullanmayı düşünmeyenleri ise sorumlu davranmaya çağırıyor. "Bu topraklarda yaşıyoruz ve bu topraklarda tercihlerimizin sonucunu göreceğiz. Sorumluluk bilincine sahip olan her mümin her şeyi bırakıp bu sorumluluğunu yerine getirmek zorundadır. Çünkü bu, koca bir milletin vesayete dur deyip dememe meselesidir. Sonucun ne çıkacağından daha önemlisi sizin nerede durduğunuzdur. Eğer bizim gevşekliğimizden dolayı millet hayırlı bir işten mahrum kalacaksa, biz o hayrı engelleyen durumuna düşeceğiz. Unutmamalıyız ki, yapmamız gerekip de yapmadıklarımızdan da hesaba çekileceğiz." ifadelerini kullanıyor.

REFERANDUM, DOĞUDAKİ KANLI OYUNUN SON BULMASI İÇİN TARİHÎ FIRSAT

'Hayır' kampanyası düzenleyenleri de "Referandum maddelerini konuşan 'hayır'cı görmedim." sözleriyle eleştiren İslamoğlu, "Aslında referandum 12 Eylül'den önce oylanmaya başlandı. Bu süreçte birbirine düşman zannettiğimiz güçlerin birbiri ile dost olduklarını gördük. Mesela Ergenekon ile PKK'nın kan kardeşi olduğunu gördük." diyor. BDP'nin sandığa gitmeme tercihinin 'hayır'ın radikal hali olduğunu savunan İslamoğlu, sandığa gitmeyi engellemeye çalışanları, insanların vicdanından korkmakla suçluyor. Bölgeden çıkacak her oyun, terör örgütünün aleyhine işleyeceğini kaydederken, Doğu ve Güneydoğu'da yaşayanlara "Oradaki kardeşlerim için bu referandum sandığa gitmelerini vacip kılan bir referandum. Eğer onlar sadece kendilerinin değil torunlarının da kanlı oyuna çekilmelerini istemiyorlarsa böyle fırsat bir daha zor gelir. Eğer acılarınıza, kayıplarınıza, geleceğinize, geçmişinize, kendinize saygı duyuyorsanız bu fırsatı kaçırmayın." diye sesleniyor. Referandumdan 'hayır' çıkması halinde vesayetçiler, gizli kapaklı dümen çevirenler ve çetelerin bayram yapacağının altını çiziyor.

Cihan Yenilmez, Göksel Genç

Bu yazıya toplam (9) yorum eklenmiştir.
Aliosman
28 Kasım 2010 Pazar 02:22
evet in sonucu kalkanlar
evet diyen partici zihniyetle hareket edenler MUSTAFA İSLAMOĞLU hükümet sizlerden aldığı güven oylamasıyla kalkanlara evet dedi GAZANIZ MÜBAREK OLSUN İSLAMOĞLU... ellerinizi ve yüreğinizi nasıl temizleyeceksiniz... Alim Geçinenler particiliğe birkez bulaşmaya görsün!!!!
YA ALLAH AŞKINA MADEM PARTİCİ OLACAKTINIZ NİYE YÜZLERCE GENCİ TAM TERSİ YETİŞTİRDİNİZ.... AKP SEN NEYMİŞSİN BÖYLE... YA HAKK YA BATIL DİYEN DİLLER YA AKP YA CHP... DEMEYE BAŞLADI... ARTIK NE DİYEYİM GAZANIZ MÜBAREK OLA İSLAMOĞLU.... KAL-KAN lar imzalandı BUYURUN EL YIKAMAYA AMA NEYLE .... HEM NALINA HEM MIXINA VURAN BU HÜKÜMETİN PEŞİNDEN KOŞMAYA ...
nurten atmaca
10 Eylül 2010 Cuma 15:14
rica
neye evet sayın hocam , bizi Allah ile aldatıyorlar ona mı evet diyelim bütün ilim sahipleri abilerimdir bu ilimi kolay öğrenmediniz hepinize saygım sonsuz benim için hepiniz değerlisiniz hani bir lafınız vardı ya karpuzun içine bakmazlar kaldırır atarlar ya da kabuğu ile yerler dersiniz ya , kinimiz dinimizin önüne geçmesin ne olur. güzel Allahım abilerime yardım et.
Talat Ozhan
04 Eylül 2010 Cumartesi 11:36
Vahyin Penceresinden sisteme bakmak
Sayin Islamoglu bu zamana kadar yazdilarini ve konustuklarini `Vahyin Penceresinden` bakmak olarak degerlendiriyordu. her halde sayin Islamoglu Vahyin penceresinden Gelenegin bahcesine bakmis olmaliki bu tur ibadet anlayislari kafasinda olusmus.Bizlere ogrettikleri sultanlara ve Krallara yagcilik yapip vahyin uzerine orten ve zulmun yaninda yer alan imamlari ve hocalari bize anlatan yazan hoca simdi kendisi yaptigi cagrilar ile tarihte bu imamlarin yerini almaya namzet olmaktadir.sayin Islamogluna tavsiyem Vahyin penceresinden sahih Sunnetin ve nebilerin bahcesine bakmasi olacaktir.

orada daha saglikli davranis ve ibadet cesitleri gorecektir. Gelenegin bahcesinden farkli olarak.selam ile...................
Coşkun Uzun
03 Eylül 2010 Cuma 11:50
Reddetme İbadeti
Ben deniz bir ibadet duyarlılığı içinde Refeandumu 'Reddetmenin' gerekli oluduğunu düşünüyorum.

Bu referandumu 'Reddetmek' için ortalama bir Müslüman aklına sahip olmak ve Tevhidî duyarlılığa sahip bir yürek taşımak yeterli.
Coşkun Uzun
03 Eylül 2010 Cuma 11:31
Sandığa Gitmek 'Vacip' oldu Ha!
Ne demek oluyor bu şimdi;

"Oradaki kardeşlerim için bu referandum sandığa gitmelerini vacip kılan bir referandum. Eğer onlar sadece kendilerinin değil torunlarının da kanlı oyuna çekilmelerini istemiyorlarsa böyle fırsat bir daha zor gelir. Eğer acılarınıza, kayıplarınıza, geleceğinize, geçmişinize, kendinize saygı duyuyorsanız bu fırsatı kaçırmayın."

Birtek bu eksikti.

Sandığa gitmek vacip te oldu artık sayelerinde!

Aşk olsun be hocam,
Sayenizde literatürümüz yeni bir bakış ve kavram daha kazandı.
Abdullah
02 Eylül 2010 Perşembe 14:04
uslüp
Mustafa İslamoğlu'nun bazı fikirlerini ben de benimsemiyorum , ama lütfen cevap verirken saygılı olalım karşımızdakini küçümsemeyelim üslubumuza dikkat edelim hatta haddimizi bilelim. Bir ibadet duyarlılığı içerisinde sandığa gidip 'evet' diyeceğim ifadesi bence de abartılı
fakat burada işin önemini belirtmek için bir benzetme yapmış yoksa bu işi yapmak Allah'a ibadettir demiyor.Evet diyenler Fethullah Gülenle aynı düşünüyorsa hayır diyenler de Abdullah Öcalanla aynı düşünüyor o zaman, bu ne kadar sığ bir yaklaşım, insan söylediği sözün doğru ve yanlışlığına bakar kimin sözüyle örtüştüğüne değil. Herkes aynı niyetlerle
evet demiyor herhalde.
Furkan
02 Eylül 2010 Perşembe 11:10
........
Tanrı Teala kabul etsin ibadetini, kutsasın sizin gibi abidleri, güldürsün yüzlerinizi. Amen.
sümeyra karatekin
02 Eylül 2010 Perşembe 08:50
katılıyoru
Muradi arkadaşa katılıyorum.islamoğlunun söylemleri fetullah gülenin seçim çağrısıyla birebir örtüşüyor.aynı kaynaktan besleniyorlar galiba..
Muradi
02 Eylül 2010 Perşembe 02:29
Allah Şaşırtmasın!
M. İslamoğlu demokratik açıklamalar yapmaya devam ediyor.Ama onun bahsettiği bu ''ibadet'' yaklaşımı olsa olsa demokratik ibadet olabilir.
Çünkü demokrasi halkın haram ve helal kılma yetkisini kendi içinden seçtiği yöneticilerine layık gördüğü bir yönetim tarzıdır.Tevbe 31. ayetiyle beraber düşündüğümüzde demokrasiyi reddedenlerin Kur'an'ın ibadet anlayışına göre hareket ettikleri analaşılacaktır.
Samimi olarak demokratik çabaları destekleyenlerin ise bu çabaları Allah katında boş çıkacaktır.M. İslamoğlu çok güvendiği AKP'ye neden zinayı suç olmaktan çıkardığını bir sorsun bakalım.Bunun temel sebebi demokrasinin hiçbir ilahi ilke tanımamasıdır.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C