Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Yasa dışı dinleme'ye soruşturma
31 Ağustos 2010 / 10:06
'Yasa dışı dinleme'ye soruşturmaGenelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Aslan Güner'in, 'PKK'lıları dinleyeceğiz' gerekçesiyle aldırdığı cihazla iki bin kişiyi yasa dışı dinlettiği ileri sürüldü. Genelkurmay, Taraf Gazetesi'nin dün 'Aslan Paşa'nın suçlu kulaklar

ZAMAN

 

Genelkurmay, Taraf Gazetesi'nin dün 'Aslan Paşa'nın suçlu kulakları' manşetiyle verdiği haberin ardından idarî soruşturma başlattı.

Genelkurmay 2. Başkanı Aslan Güner'le ilgili iddia kamuoyunu sarstı. Taraf Gazetesi dün manşetten verdiği haberinde çok önemli iddialar ortaya attı. Habere göre Güner, korgeneral rütbesiyle 2007'de istihbarat başkanlığı görevini yürüttüğü sırada skandal bir olaya imza attı. "PKK'lıları dinleyeceğiz" gerekçesiyle İsrail'den Genelkurmay Elektronik Sistemleri (GES) Komutanlığı'na alınan sistemle, kamuoyunun yakından tanıdığı isimler dinlenmiş. Haberde, 2007 yılında alınan bu cihazlarla iki bine yakın kişinin dinlendiği öne sürüldü. Aslan Güner'in, Savunma Sanayii İcra Kurulu'nun 12 Mart 2002 tarih ve 209 sayılı kararını gerekçe göstererek, Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanlığı'na 23 Şubat 2007 tarihinde bir yazı yazdığı öğrenildi. Yazıda "Birinci öncelikli ihtiyaç listesinde yer alan, cep telefonlarının dinlenmesi yeteneğinin GES Komutanlığı'na bir an önce kazandırılması yüksek önemi haizdir." diyerek acilen dinleme sistemi alınmasını istedi. Güner, gerekçe olarak ise 'PKK'yı gösterdi: "Cep telefonlarının, teröristlerce lojistik-kurye unsurlarıyla haberleşmek, yandaş ve sempatizan kesiminden güvenlik güçlerinin hareketleri hakkında bilgi alabilmek, arazideki buluşmalarını ayarlamak, örgütten habersiz olarak aileleriyle görüşmek, tuzaklanmış patlayıcıları uzaktan patlatmak amacıyla sıkça kullanıldığı bilinmektedir."

Aslan Güner'in bu yazısı üzerine İsrail'den cep telefonlarının da dinlenebileceği bir sistem alındı. Alınan sistem 06 AD 6382 plakalı Mercedes-Benz arabaya monte edildi. Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Aslan Güner'in getirdiği sistemle, "PKK'lıları dinleyeceğiz" adı altında kamuoyunun yakından tanıdığı birçok ismin dinlendiği iddia ediliyor.

Bütün GSM şirketleri dinlenecek

Taraf'ın görüştüğü askerî yetkili, 'Baskın Oran, Doğu Ergil, Fikri Sağlar, Kenan Işık, Ziya Halis, Orhan Miroğlu, Sırrı Sakık, Leyla Zana ve Sebahat Tuncel" gibi isimlerin yasa dışı olarak dinlendiğini iddia etti. Askerî yetkilinin çok çarpıcı bir iddiası daha var: "GES Komutanlığı tüm GSM firmalarını dinleyebilecek bir sistem siparişi verdi. İsrail bu sistemi bize satmadan önce Türkiye'deki tüm GSM sistemi hakkında bilgi aldı. Türkiye'nin tüm GSM bilgileri İsrail'de ve bizi istediği an dinleyebilir."

Söz konusu haber üzerine Genelkurmay Başkanlığı dün resmi internet sitesinde şu açıklamayı yaptı: "Bugünkü bir gazetede bölücü terör örgütüne yönelik olarak temin edilen bir teknik cihazın başka maksatlarla da kullanıldığı şeklinde bir haber yer almıştır. Konu ile ilgili idari soruşturma başlatılmıştır."

Dinleme mağdurları: Yargıda hesaplaşacağız

Genelkurmay 2. Başkanı Aslan Güner'in yasa dışı yollarla dinlettiği ileri sürülen isimler konuyu yargıya taşımaya hazırlanıyor. Dinlendiği iddia edilenlerden biri de yazar Orhan Miroğlu. Dinlemelerin 'PKK'lıları dinleyeceğiz' gerekçesiyle yapılmış olmasına tepki gösteriyor. Kürt siyasetinin içinde yer alanların yanı sıra yazar ve aydınların da bu gerekçeyle dinlenmesini skandal olarak değerlendiren Miroğlu, en kısa zamanda suç duyurusunda bulunacağını söylüyor. Miroğlu, "Dinlenenlerin ortak özellikleri barış ve demokrasiden yana tavır almaları. Bunlar PKK'lı diye dinleniyor. Bunun izahı olamaz. Baskın Oran'ı, Fikri Sağlar'ı, beni bu gerekçeyle dinleme hakkını kim kendinde buluyor? Hükümetin burada duyarsız kalmaması gerekiyor. Bizler suç duyurusunda bulunacağız ama gerekli bilgi ve belgeler olamadan davalar ilerlemiyor." diyor.

Prof. Dr. Baskın Oran da hukuki işlem başlatmak için gerekli araştırmaları avukatıyla birlikte yürütüyor. Yasaların kendilerine verdiği yetkiyi illegal bir şekilde kullananlarla hesaplamak için sonuna kadar mücadele edeceğini belirten Oran, "Devlet mi yoksa suçu işleyenler hakkında mı dava açacağız diye araştırma yapıyoruz. Kaybedeceğimi bildiğim halde davalar açtım. Zamanım ve param çok olduğu için değil, haksızlığa karşı boyun eğmemek için yaptım ve yapmaya da devam edeceğim." şeklinde konuşuyor. BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de yetkisi olmadığı halde Genelkurmay'ın illegal bir şekilde dinleme yapmasının kabul edilmez olduğunu söylüyor. Tuncel, "Türkiye'nin bu çağ dışı uygulamalardan uzaklaşması gerekiyor. Gerekli hukuki mücadeleyi en kısa zamanda başlatacağız ve işin takipçisi olacağız." diyor.

TANJU ÖZKAYA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C