Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
En büyük 12 Eylül müzesi
31 Ağustos 2010 / 08:35
Türkiye’nin en büyük 12 Eylül Müzesi Ankara’da açılıyor. Müzede darbe döneminde idam edilen ve işkencede ölenlerin fotoğrafları, anıları ve mektupları yer alacak

TARAF

Üzerinden tam 30 yıl geçti... Onlarca yıl kimsenin konuşamadığı, fakat hayatın her alanında izlerine rastladığı 12 Eylül darbesi, şimdilerde seçim meydanlarında, afişlerinde propagandanın en önemli malzemesi.

Türkiye’yi koca bir işkencehaneye dönüştüren 12 Eylül’de 650 bin kişi gözaltına alındı, binlerce kişi gözaltında hayatını kaybetti, 7 bin kişi idamla yargılandı, 50 kişi idam edildi.

Darbecilerle hesaplaşmanın en çok tartışıldığı bugünlerde ise Devrimci 78’liler Federasyonu 12 Eylül’ü teşhir etmeye hazırlanıyor. Federasyon, 3 eylülde Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde Türkiye’nin en büyük 12 Eylül Müzesi’ni açıyor. “12 Eylül Utanç Müzesi” adını taşıyan sergide, darbenin saklı kalmış tüm yönlerinin gün yüzüne çıkarılması amaçlanıyor.

İşkence aletleri, belgeler, fotoğraflar

Geçici olarak kurulan müzede 6 bin devrimcinin fotoğrafları, kaleme döktükleri anıları, mektupları, sembolik darağacı, idam edilenlerin özel eşyalarına kadar her şey yer alacak. İdam edilenler, işkence görenler, çatışmalarda hayatını kaybedenler, o dönemde işkence için kullanılan aletler, görüş yasağı gibi uygulamalar belgeleriyle ziyaretçilere gösterilecek.

12 gün boyunca ziyarete açık olacak müzede darbe dönemini bilim, sanat, edebiyat, sosyoloji, sağlık gibi bütün yönleriyle anlatan konferanslar düzenlenecek. Etkinlik kapsamında dönemin işkence merkezi olan Diyarbakır da unutulmadı. 78’liler Federasyonu 4 eylülde Diyarbakır Cezaevi’ne gidiyor. Diyarbakır’dan dünyaya seslenecek olan grup, dünyadan birçok devrimciyi orada toplamayı hedefliyor.

Çağdaş Sanatlar Merkezi’ndeki müze 3 eylülden 15 eylüle kadar ziyarete açık olacak. Müze Ankara’dan sonra gezici araçla diğer illerde sergilenecek. 

Bu utancı artık taşımak istemiyoruz

Müze ile unutturulmaya çalışılan acıları, insanlara görsel olarak sunmak ve akıllara kazınmasını sağlamak istediklerini belirten Federasyon Başkanı Hüseyin Esentürk ‘Halka ve demokrasiye karşı işlenen suçların artık hesabı sorulmalı. Darbecilerini yargılayamamış bir ülke olmanın utancını daha fazla taşımak istemiyoruz. 12 Eylül faşizmini teşhir ve mahkûm etmek için 12 Eylül Utanç Müzesi’ni açıyoruz” dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C