Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslamoğlu’nun Referandum çağrısı
31 Ağustos 2010 / 07:51
Referandum evet’çileri kervanına son katılan Mustafa İslamoğlu da Referandum konusunda Fethullah Gülen’in siyasi mülahazalarla değerlendirilmemeli yaklaşımıyla aynı istikamette sözler sarfederek, parti mülahazasıyla davranılmamasını istedi.

Konuşmasında İslami kavramları bolca kullanan İslamoğlu özellikle Referandumun imanla ilgisi olmadığını, oy vermenin sadece bir amel olduğunu savunan sözleriyle dikkat çekti. Mustafa İslamoğlu bu amelin “Salih amel olup olmadığı yapılan tercihlerle belirlenecektir” dedi.

Referandumda verilmesi istenen ‘evet’ oyunun Salih amel olduğu ima edilen bu sözlerden, imandan ayrı bir Salih amelin nasıl gerçekleşebileceği ise açıklık kazanmadı.

‘Evet’ kelimesini telaffuz etmeden Referandumda istenen değişikliklere destek çağrısı yaptığı konuşmasında İslamoğlu, her türlü sorumsuzluğun Allah'a saygısızlık anlamına geldiğini savundu. Anayasa değişikliklerine destek vermeyi mazlumdan, adalet ve imandan yana olmakla bir tutan İslamoğlu ‘Allah mazlumdan, adaletten, imandan yana olmamızı ister.” dedi.

 

İslamoğlu: Darbecilere haddi bildirilmeli

HABER 7

İslamoğlu, "Referandumda oy verme hadisesi bir ameldir. İnsanlar sandığa giderek tercihleriyle bir eylem ortaya koyacaklar. Vesayetle mi yoksa vesayetsiz mi yönetilip yönetilmeyeceğinin tercihini yapacaklar. Salih amel olup olmadığı yapılan tercihlerle belirlenecek." dedi.

Türkiye 12 Eylül'de referanduma gidiyor. Bu süreçle ilgili olarak bir çok insan ve sivil toplum kuruluşu açıklamalarda bulunuyor.

12 Eylül ve sonrasını yaşayanlardan biri olan Mustafa İslamoğlu hoca da, referandum konusunda önemli açıklamalarda bulundu. 

Referandumun bir seçim olmadığının altını çizen İslamoğlu, "İnsanlar parti mülahazasıyla değil vicdan, adalet ve hakkaniyet duygularıyla sandığa gitmeliler" ifadelerini kullandı.

Aile olarak üç kuşak askeri vesayetlerden etkilendiklerini kaydeden İslamoğlu, millete vasi kesilen putlu ve mutlu azınlığın bu topraklarda seksen yıldan fazla bir zamandan beri Allah'a savaş açarak müslümanlara kan kusturduğunu ve onlara göre bu milletin itilip kakılmaya layık olduğunu hatırlattı.

Bu referandumla Cumhuriyet tarihinde ilk defa milletin önüne "millet efendi mi olsun, bu mutlu azınlığın kölesi olarak mı kalsın" sorusunun geldiğine dikkat çeken İslamoğlu, "Bu millet üzerinde tahakküm kuran baskıcı zihniyet karşısında milletin rüşdünü ispat etme fırsatıdır. Millet üzerine zorla giydirilmiş deli gömleğini  çıkaracak mı çıkarmayacak mı sorusuna verilecek cevaptır" şeklinde konuştu.

İslamoğlu, referandumun imanla ilgisi olup olmadığına da şöyle açıklık getirdi: "Referandumda oy verme hadisesi bir ameldir. İnsanlar sandığa giderek tercihleriyle bir eylem ortaya koyacaklar. Vesayetle mi yoksa vesayetsiz mi yönetilip yönetilmeyeceğinin tercihini yapacaklar. Salih amel olup olmadığı yapılan tercihlerle belirlenecek."

“Bu bir iyilik yarışıdır”

Referandumla ilgili değerlendirmelerine devam ettiği konuşmasında İslamoğlu: "Bu bir iyilik yarışıdır. Bu memlekete kötülük yapan vesayetçiler artık bu milletin tepesinden indirilmeli. Referandum bu milletin değerlerini iğfal edenlere bir cevap olmalıdır" dedi.

İslamoğlu referandumu, Allah Resulü'nün peygamberliği öncesinde zalim Mekke oligarşisine karşı vicdanlı bir topluluğun kurduğu ittifak olan hılfu'l-fudul'e benzettiği açıklamasında referandum sonrasında  faziletlilerin mi yoksa reziletlilerin mi belirleneceğine dikkat çekti.

Referandumun milletin Allah'a duası olduğunu ifade eden İslamoğlu: "Millet belasını mı yoksa refahını mı istediğinin cevabını alacaktır" şeklinde konuştu.

Referandumun bir sorumluluk bilinci ve hayat-memat meselesi olduğunu belirten İslamoğlu, "Her türlü sorumsuzluk Allah'a saygısızlıktır. Zira her birimiz içinde bulunduğumuz toplumun bir ferdiyiz. Kendi geleceğine sahip çıkıp vesayeti reddederek tercih yapmak gerekiyor" dedi.

'Darbecilere haddi bildirilmelidir!'

Bu anayasanın darbecilere haddini bildirecek maddeler içerdiğini belirten İslamoğlu: "Bu değişikliğin önü güçlü bir evet'le açılırsa  bu milletin seksen yıllık makus talihi açılacak. Bu bir fırsattır. Böyle bir fırsat milletin önüne yüz yılda bir ya çıkar ya çıkmaz" dedi.

Bu coğrafyanın tarihindeki darbelerin milletin iradesinin, imanının, inancının üstünde derin tahribatlar bıraktığına dikkat çeken İslamoğlu, ayrıca askeri vesayetin cumhuriyet tarihinde millete düşman olmanın tarihi olduğunu da değindi. İslamoğlu, böylesine olumsuz ve karanlık bir tablonun değişiklik paketine verilecek olumlu destekle değişeceğini ve millet için bir gündönümü olacağı kaydetti.

Allah resulünün "mümin bir delikten iki kere sokulmaz" tavsiyesini hatırlatan İslamoğlu: "Müslümanlar gözlerini açmalı, kendi lehlerine olanı aleyhlerine olandan ayırt etmesini bilmeli, ilmihalini bilmeli" dedi.

'Müslümanların tavrı ne olmalıdır?'

Mustafa İslamoğlu, müslümanların tavrının ne olması gerektiği ile ilgili şu hatırlatmalarda bulundu: “Sorumlu olun, takvalı olun. Bu bir tercih meselesidir; tercihlerimizden sorumluyuz, yaptıklarımızdan, yapmadıklarımızdan sorumluyuz. Bugün yaptığımız yanlış bir tercih neslimize bir zulüm, ahlaksızlık ve kötü gelecek olarak  yansır.

Asıl referandum göklerin ötesinde tutulan kayıttır. Oylarımızı attığımız sandıklar bu dünyada açılacak. Asıl amellerimizi biriktiren Allah'ın sandıkları ise ahirette açılacak. Orada yüzümüzü karartan bir tercihte bulunmayalım. 'Allah ne der' diye bakalım. Allah mazlumdan, adaletten, imandan yana olmamızı ister.

Bu yazıya toplam (14) yorum eklenmiştir.
Fatih
11 Eylül 2010 Cumartesi 15:05
deniz
Hocam ilgili videoyu tam izlememişsiniz. Hem imanla alakalıdır dedi hem de salih amel dedi. bence yazdığınız yorumu hemen değiştirmeniz gerkeir. tam izlemden yazamsanız iyi olur. selam ve rahmet.
abdullah fakir
08 Eylül 2010 Çarşamba 18:43
mevcut durum
ben islamoğlunun bütün yazılı ve iştsel eserlerini ilgiyle ve dikkatle inceledim.acizane görüşüm islamoğlu kesinlikle islam şeriatının hakim olmasından yana.f.gülen veya başkasıyla bu konuda kıyaslanamaz bile.fakat referandumda oy kullanmaya evet demesi,mevcut durumdan biraz olsun kurtulunursa müslümanlar biraz daha oh diyecekler.islamoğlu bence bu yüzden oy kullanmayı gerekli görüyor.ama ben kendisine bu konuda katılmayarak oy kullanmayacağım.gayri islami bir sistemi dolaylıda olsa oy kullanarak meşrulaştırmak istemem.ama şunu iyi bilin ki islamoğlu mevcut sistemi kutsayan hocalardan değildir.
Cemal Yasar
01 Eylül 2010 Çarşamba 03:18
beklenen bu idi...
sasmamiz gerekmiyor; hayal kirikligina ugramamiz nafile...

Allah bizi en dogru yol ne ise oraya sevk etsin..
Muradi
01 Eylül 2010 Çarşamba 02:25
Vesayet Nedir?
Bir başka konu da askeri vesayetten kurtulmayla ilgili.Ancak askerlerin vesayeti ortadan kalkınca müslümanlar için vesayet yine ortadan kalkmayacak.Demokratların vesayeti de(Amerika ve AB ile birlikte) müslümanlar üzerinde devam edecek. Ta ki Allahın hükümleriyle hükmedilen bir yönetime geçilinceye kadar.Bilmem ki M. İslamoğlu bu vesayet düşüncesine ne der?
ahmet keçeli
01 Eylül 2010 Çarşamba 01:11
islamoğlunuda kaybettik
nasıl oluyorda beşeri bir sitem için referanduma ewet diyor anlamış değilim.yazdıklarıyla söylemi çelişiyor.kendisi bir kitap yazmıştı hatırlatıyım YAHUDİLEŞME TEMAYÜLÜ yazdığını bir kez okusun.referarandum ne için yapılıyor?daha çok demokrasi özgürlük v.s peki bütün bunlar islamın neresinde ?karşısında yoksa kendisinedemi müslümanları demokrasiye entekresyonu sağlama misyonu yüklendi?bir gazete köşesi yada milletvekilliği vadinde mi bulunuldu?sayın islamoğlu bu çıkışınız küfür sistemini desteklemiyormu?pirincin içindeki beyaz taş olmaktan çıkın ve DİNDEN YEMEYİN DİNDEN ANLATIN
Abdi keçeli
01 Eylül 2010 Çarşamba 01:02
DİN ADAMLARI
İlahi kelam olan İncil ve tevratın tahrif olmasındaki en büyük etken din adamları olmuştur.Kuran da Allahu teala din adamlarını bu konuda oldukça eleştirir ve onların iki defa ceza/azab göreceğinin altını çizer. Bu amaliye Kurani anlayışın çarpıtılması içinde geçerlidir.Ve bu konuda rabbimiz bizleri uyarır ve ekler;Hahamlarınızı rahiplerinizi (din adamlarınızı )rabler edinmeyin.Buradanda anlaşılıyorki toplumu din hakkında dönüştürecek,uzlaştıracak frenleyecek ve mevcut düzene entegre edecek olan yine en büyük faktör din adamları olmuştur/oluyor.Sandık başına gitmenin neredeyse tevhidin bir gereği olduğunu ifade edecek kadar statüko yanlısı olmaları yerine, mevcut statükonun kesinlikle bir şirk sistemi olduğunu haykırsalar bakın neler olacak?
Şurası unutulmamaldırki beşeri sistemlerde popüler din adamları böylesi günler için vardır. Selam olsun din adamlarını rabler edinmeyenlere…
osman
01 Eylül 2010 Çarşamba 00:20
güzel bir gelişme
eleştiriyoruz kızıyoruz ama tekfir etmiyoruz bence bu çok önemli bir gelişme
Muradi
31 Ağustos 2010 Salı 23:51
Devletin İmanı Adalet midir
İslamoğlu'nun tefsirinde ''devletin imanının adalet'' olduğuna dair bir ibare var.Ancak bu adaletin Allah'ın hükümlerinden mi yoksa beşeri hükümlerden mi kaynaklanması gerektğine dair bir açıklama yok.Sonraki açıklamalarında da adaletli olduktan sonra bir devletin hangi kanunlarla ve kimler tarafından yönetildiğinin önemli olmadığına dair garip cümleler kullandı.
Doğrusu Mustafa Hocamızın nasıl bir İslami siysaet anlayışına sahip olduğunu anlamak mümkün değil.İnşaallah İ. Eliaçık'ın veya F. Gülen'in durumuna düşmez.
hikmet erturk
31 Ağustos 2010 Salı 16:59
milletvekili
Acaba bu yazarlar bakan yada milletvekili olmayaı düşümezler mi? Böyle dışarıdan destek de ne oluyor.Bu işler yapılacaksa içeriden yapılsın.Daha yakışık olmaz mı? Böyle kenardan oynamaya gerek yok yani.
sedat özer
31 Ağustos 2010 Salı 15:46
müslümanın tavrı
ben referandum hakkındaki görüşümü acıkladıktan sonra sayın islam oğluna bir sorum olacak ben referandumu oy vermekten daha tehlikeli buluyorum cünkü küfür sisteminin anayasasındaki bazı maddelerin kabul edilip onaylanmasının doğru olmadığını düşünüyorum biz müslümanların idare edilme şekilleri ancak ve ancak şeriattır başka bir yönetimin kabulünü doğru bulmuyorum islam oğluna diyorumki evet dedik veya dediler müslümanın kazancı ne olacak alevisi kürdü bazı özerklikleri alacak müslüman ne olacak onu merak ediyorum adı müslüman olan topluluğun bütün meseleleri cözülecekmi ben bu meseleyi itikadi düşünüyor ve yerdede göktede tek RABBin ALLAH olduğunu kabul ediyorum idare ve terbiye yönetim tek olan ALLAHA ait dir
Ahmet Aközlü
31 Ağustos 2010 Salı 15:39
Mustafa Hocaya bravo!
Referandumda EVEt oyu kullanarak Kemalist oligarşiye "LÂ" demek TEVHİDÎ bir davranış değilse nedir?
Şinasi uludoğan
31 Ağustos 2010 Salı 12:35
AKP YE TABAN OLUŞTURMAK
Uzun uzadıya bir yorum yapmayacağım
sadece şunu belirtmek isterim ki Mustafa İsalmoğlu ve Akabe kültür eğitim ve benzeri vakıf ve dernekler bu ve benzeri küfür sisteminin partilerine taban oluşturmak için çalışmaktadırlar
Gözü olan Allahın ayetlerini hakkıyla görür ve kimin kimleri neye nereye nasıl çağırdıklarını bu yüce kitaba göre değerlendiri vesselam
Z.Celik
31 Ağustos 2010 Salı 10:14
Anlamak
Sayin degerli hocamin hilal tv deki cok degerli sohbetlerini gözyaslariyla ailece izledik. Kendisinin önemle islam,i konularda ki hassasiyetine hayraim.
Hocamin hep altini cizerek vurguladigi Tevhid eksenli dogru bir islam inanci sonra amelde ilmi olmak ( bi,dat ve sirkten ) beri olmali diyor du . Yukarida ki beyanatindan anladigim kadariyla bu Referandum oylamasi itikatla alakali olmadigi bilakis "ameli" oldugunu belirtiyor. iyi güzel de bu eylem Tevhide yakisiyor mu vede Resulullah,dan örnek verebilirmiyiz bu konuda ."Ameli konuda ki" ictihadi bu yoldan milyonlarca genci ve yasiyi
etkiliyecegi asikardir. itikatta Tevhid amelde islam,i olmayan sistemin kurallariyla amel etmek vede mahsuru yok diyebilmek dogrusu sasirdim.
hayret ediyorum ve hayellerim yikildi ....
nco
31 Ağustos 2010 Salı 09:29
hayret
halbuki iyi bir müslüman benzetmesi değil Allah için müslüman olmak lazımmış.ben hakkında güzel şeyler duyduğum İslamoğlunun davet ettiği çarkın nasıl döndüğünü heralde unutmuştur diyorum...ALLAH bilmeden yaptığımız hatalardan korusun...
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C