Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Şimdi de İngiltere’de ‘İslam’ kavgası
30 Ağustos 2010 / 08:52
Müslümanlara karşı gösteriler günlerdir devam eden New York’un ardından İngiltere’de bir gösteri düzenlendi.

İngiltere Karıştı                

 

HÜRRİYET

 

Müslüman nüfusun en kalabalık olduğu Bradford şehrinde bir gösteri düzenleyen aşırı sağcı ve İslam karşıtı İngiliz Savunma Ligi (English Defence League) üyesi bir grup, karşı gösteri düzenleyen anti-faşist Faşizm Karşıtı Birlik (Unite Against Fascism) üyesi grup ve polisle çatıştı. Sis bombaları, taş ve boş bira şişelerinin kullanıldığı gösteriler sırasında çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Bradford kent merkezinde öğle saatlerinden itibaren toplanmaya başlayan yaklaşık 300 faşist İngiliz Savunma Ligi (English Defence League) üyesi grup, İslam, burka ve göçmenler aleyhinde sloganlar attı. Bu sırada yolun diğer tarafında toplanan anti-faşit Faşizm Karşıtı Birlik (Unite Against Fascism) üyeleri de, karşı bir protesto gösteri düzenledi.

İki grup arasında sözlü sataşmalarla başlayan tartışma, kısa sürede karşılıklı boş şişelerin, taşların fırlatıldığı ve sapanların kullanıldığı büyük bir çatışmaya dönüştü.

Bölgede yoğun güvenlik önlemleri alan polis, faşist göstericilerin fırlattığı taş ve şişelerin hedefi oldu. Çıkan olayları yatıştırmakta zorlanan polisler, sis bombası kullanmak zorunda kaldı. Sis bombalarının patlamasıyla birlikte göstericiler, sokak aralarına dağılarak uzaklaştı.

Aşırı sağ örgütü İngiliz Savunma Ligi, Ağustos ayı sonunda İngiltere’de Müslüman nüfusun en yoğun olduğu Bradford kentinde gösteri düzenleme kararı alırken karara siyasilerden aktivistlere birçok kesim tepki göstermişti. Daha önce de ülke genelinde İslam aleyhtarı gösteriler düzenleyen ırkçı örgüt, tansiyonun yükselmesine neden olmuştu. Müslümanların tepkisini çeken aşırı sağcı örgüt, polisle de çatışmıştı.

Aşırı sağcı faşist örgütün Müslüman göçmen nüfusun yerli İngilizler'den fazla olduğu Bradford şehrinde bir gösteri düzenleme kararı almasına şehrin Belediye Başkanı Ian Greenwood da karşı çıkmıştı. 2001 yılında yine aşırı sağ örgütü National Front Bradford şehrinde düzenlenen gösteride 300 polis yaralanmıştı. İlk kez geçen yıl Luton şehrinde gösteri düzenleyerek adından söz ettiren İngiliz Savunma Ligi, ırkçı bir örgüt olmadıklarını iddia etse bile, gösterilerinde kullandıkları İslam karşıtı posterler ve sloganlarla Müslümanların büyük tepkisini çekmişti.

 

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
consey
30 Ağustos 2010 Pazartesi 11:57
KURTARICI
Kurtarıcılardan Kurtaran Kitap

Ahir zamanda bir kurtarıcı geleceğini uman ve böyle bir umudu yaşatmayı da dinlerinin gereği zanneden insanlar, bu inanış ve umutlarını acaba neden rivayetlere borçludurlar da, Kuran’a değil? Bir başka türlü soracak olursak, neden, ahir zamanda bir kurtarıcının gelerek, kurtuluş bekleyen toplumları kurtaracağı, selamete erdireceği iddiası, Kur'an dışındaki birtakım rivayetlerle inşa edilmektedir de, bu hususta Kuran’dan bir tek ayet bile kaynak gösterilememektedir? Yoksa kim bilir, belki de Kuran’da bu konuda bir değil birden fazla ayet var da, bu ayetler şifreli olduğu için, onları ancak şifreleri çözen kimseler mi anlamaktadır? Kuran, kurtuluş bekleyen toplumlara, şifreyi çözerseniz, kurtuluşa giden o uzun ince ve zor yolu keşfetmiş olursunuz mu demek istemektedir? Kurtuluş, yeraltındaki gizli geçidin giriş kapısını bulmak gibi bir şey midir? Soruları çoğaltmak mümkündür. Biz burada, bir kurtarıcı geleceği inancının neden sadece hadislerde bulunduğunun tahliline girişmeden, sadece, böyle inanışın temellerinin Kuran’da bulunup bulunmadığına bakacağız. Dikkatimizi Kuran’a yoğunlaştıracak, sorularımızı o doğrultuda soracağız. O zaman birinci sorunun cevabını bulmak oldukça kolaylaşacaktır. Hem zaten bize gerekli olan, Kitabımızın tezidir, onun dışındaki kaynaklardan neşret eden anti tezin, ciddiye alınır tarafı yoktur. Kuran’da bir kurtarıcı beklenmesi gerektiğine dair telkinlerin veya emrin bulunup bulunmadığı sorusuna eğilmek için, öncelikle Kuran’ın nasıl bir kitap olduğuna kısaca bir daha değinmek elzemdir. Kuran deyince aklımıza gelen ilk özellik, apaçık, anlaşılır olmaktır.

Eğer Kuran, herkesin kolayca anlayamayacağı, şifreli bir kitap olsaydı, bu onun gönderiliş amacına ters düşmez miydi? Yüzlerce metrelik uçuruma yuvarlanmış bir aracı, zayıf iplerle çıkartmaya çal
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C