Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bir dondurmacının özgürlüğü
30 Ağustos 2010 / 08:29
Vatikan’a ev sahipliği yapan İtalya’da, bir yıldır Kilise’nin inançlarına aykırı olarak rahibeleri kullanan bir reklamı kaldırtamayan Katoliklere inat yeni reklamlar devreye sokuluyor. Bunu yapan ise bir dondurma imalatçısı.

Batı ideolojisinin sacayaklarından biri olan özgürlük anlayışının içinde doğduğu Batı dünyasında sebep olduğu çatışmanın net bir örneğini oluşturuyor bu haber.

Bu reklam Vatikan'ı kızdırdı

RADİKAL

LONDRA - İtalyan dondurma üreticilerinden Antonio Federici Gelato’nun geçen yıl piyasaya çıkardığı ürünü için hazırlanan reklama, Vatikan ve İtalya genelindeki rahibeler büyük tepki göstermişti. Reklamın bir yıl boyunca hâlâ yasaklanmamış olması Katolikler‘i öfkelendiriyor.

Hıristiyan dini çevrelerin reklamın yayından kaldırılması için verdiği mücadele henüz sonuca ulaşamadı. Reklamda, bir rahibenin, bir rahibi öpmesi ve ‘öpüşme kadar baştan çıkarıcı’ sloganının kullanılması, Reklam Standartları Yönetimi’nin telefonlarını kilitledi, şikâyet mailleri çığ gibi geldi. Reklama, Vatikan ve İtalya genelindeki rahibeler büyük tepki gösterdi. Rahibeleri bu şekilde göstermenin hiçbir izahı olmadığını söyleyen kilise, reklamın derhal kaldırılmasını istiyor. 

Yeni reklamlar eklendi

Geçen yıl hazırlanan reklama bu yıl yenilikler de eklendi. Afişlerden birinde hamile bir rahibe dondurma kaşıklarken, bir diğerinde iki eşcinsel rahip yan yana görünüyor. Antonio Federici’s’in reklam direktörü Matt O’Connor ise “Hiçbir şekilde rahibelere, kiliseye hakaret gibi algılanacağını düşünmedik çünkü çok iyi niyetle ve estetikle hazırlanan bir reklam. Sadece bu dondurmanın en güçlü iradeleri bile baştan çıkaracak kadar lezzetli olduğunu ima etmeye çalıştık. Reklam Standartları Yönetimi tarafından araştırma başlatılacağı aklımıza gelmemişti. Böyle algılanması üzücü” dedi. İtalyan Reklam Standartları Yönetimi’ne son günlerde en fazla şikayetin bu reklam için geldiği belirtiliyor. (The Daily Mail)

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C