Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kırmızı Devrim
30 Ağustos 2010 / 07:20
Uzun yıllar “gizli anayasa” ve “Kırmızı Kitap” adıyla anılan “Milli Güvenlik Siyaset Belgesi” Türkiye’nin ‘komşularla sıfır sorun’ vizyonlu yeni dış politikası çerçevesinde yenileniyor.

STAR

Hükümetin hazırladığı taslak belgenin, MGK Genel Sekreterliği’nde Genelkurmay ve MİT’in görüşlerini bildirmesinden sonra  Ekim MGK’sında gündeme gelmesi bekleniyor. Yeni Kırmızı Kitabı diğerlerinden ayıran en önemli 3 fark ise “Tehdit değil fırsat öncelikli politika, rejim ittifakı değil küresel bütünleşme ve kutuplaşma değil bölgesel bloklaşma”nın ön plana çıkması.

1- TEHDİT DEĞİL, FIRSAT ÖNCELİKLİ POLİTİKALAR

2- REJİM İTTİFAKI DEĞİL KÜRESEL BÜTÜNLEŞME

3- KUTUPLAŞMA DEĞİL BÖLGESEL BLOKLAŞMA

İÇ TEHDİT SİYASETİ YOK

• Türkiye, duvarları ve sınırları aşan politikasına devam edecek. Dünyadaki gelişmeleri izleyen değil, ön alarak kendi politikasını oluşturan ülke olacak.

• Ne iç, ne dış tehdit üzerinden siyaset yapılacak. Siyaseti, Türkiye’yi dünyanın en güçlü ülkeleri arasına sokacak politikalar oluşturacak.

• Türkiye’nin dış politika merkezini, güvenlik değil, ekonomi oluşturacak. Türkiye’nin komşu ülkelerle ilişkileri, rejimler ve bürokrasi aradan çıkarılarak, toplumlararası ilişkilerin yoğunlaştığı ekonomik kültürel zemine yayılacak.

• Eskiden tehdit unsuru olarak sıralanan Yunanistan, Irak, İran ve Rusya ile ekonomik ve kültürel alanlarda karşılıklı bağımlılık ilişkisini güçlendirecek adımlar atılacak. Ekonomik işbirlikleri, halklar arasında kültürel yakınlaşmayı artıracak, bağlar kuracak. Öyle ki sınırlar sadece harita üzerinde yer alacak.

GÜVENLİK DEĞİL EKONOMİ 

• 12 adanın Anadolu karasına daha bağımlı hale gelmesi, Kuzey Irak’ın askeri olarak değil, ekonomik olarak GAP hattının güney kuşağını oluşturması, Tebriz-Van-Adana, Tebriz-Trabzon hatlarının canlandırılması, İran, Orta Asya kara bağlantısının devreye sokulması, Batum-Trabzon-İstanbul ve Köstence-İstanbul-Trabzon deniz ticaretinin geliştirilmesi için çalışmalar yapılacak.

• Karadeniz, Doğu Akdeniz, Körfez ve Hazar’ı kapsayan deniz stratejisi geliştirilecek.

• Türkiye Kıbrıs’ı hiçbir zaman ihmal edemeyecek ancak Türk diplomasisi de Kıbrıs’a bağlanmayacak.

• İki kutuplu dünya düzeninin bittiği gerçeğinden yola çıkılarak, bölgesel bloklaşmaya gidilecek.

TEHDİT BAŞTAN BERTARAF

• Türkiye’nin kendini diğer ülkelerden ayıran önemli unsurları göz önünde bulunduran bir savunma yapılanması gösterecek. Türkiye’nin güvenlik stratejisini, Türk siyasetini, ekonomisini, diplomasisini, dünyanın en güçlü ülkeleri arasına sokmak oluşturacak. Böylelikle tehditler, oluşmadan yok edilecek.

• İç politikada irtica da öncelikli iç tehdit olmaktan çıkacak. Öncelikli hedefi, terörle mücadele oluşturacak.

ZEYNEP TUĞRUL

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C