Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ahya Aras: İslamî camia sağcılaşıyor mu?
30 Ağustos 2010 / 08:17
Referandum tartışmaları ile birlikte müslümanların dünyayı ve İslam’ı ne ölçüde kavrayabildikleri, mücadele ettikleri sisteme ne derece bağlandıkları da ortaya dökülüyor.

Ahya Aras bu bağlamda İslam’ın siyasal bir din olduğunun idrak edilmesinin ve teslim olmanın zorluğunu anlatırken, “Lakin mürekkep yalamış, “elif okumuş ötürü” kimselerin, tevhidî uyanış, İslamî bilinçlenme uğrunda çaba sarfetmiş insanların şu an bizi anlamaması hiç doğal değildir.” diyor.

 

İslami hareketin tarihçesine değinen Aras “Bundan birkaç sene öncesine kadar, Müslüman-demokrat bir zihniyetin oluşmakta olduğunu söylememiz, adeta kötü bir haberin ihbarı gibi algılanabiliyordu ama şimdilerde artık Müslüman-demokrat olmamak takbih edilir bir noktaya gelinmiştir.” diye ekliyor.

 

Aras yazısında önemli bir tesbitte bulunarak: “Bugünler, ileriki tarihte İslamî siyasî düşüncede bir dönüm noktası, kırılma noktası olarak zikredilecektir. Üzülerek belirtmek durumunda kalsak da, İslamî siyasî düşünüşün brütüslerinden bahsedilecektir.” vurgusunu yapıyor.

 

İslami camia sağcılaşıyor mu?

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C