Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yetiştirme yurtlarının üniversite başarısı
29 Ağustos 2010 / 09:45
Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na (SHÇEK) bağlı yetiştirme yurtlarında yaşayan 466 gençten 328’i bu yılki ÖSYS’de üniversiteyi kazandı.

RADİKAL

Devlet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, SHÇEK’e bağlı yetiştirme yurtlarında korunma ve bakım altında bulunan gençlerin 2010 ÖSYS başarısının yüzde 70’e ulaştığı bildirildi. Sınava giren 466 gençten 328’inin bir yükseköğretim programına yerleşmeye hak kazandığı belirtilen açıklamada, bu gençlerden 258’inin iki yıllık, 67’sinin dört yıllık, 3’ünün de beş yıllık yüksek öğretim programına yerleşerek üniversiteli olduğu kaydedildi. Açıklamada, sınavı kazanan gençlerin en fazla öğretmenlik bölümünü tercih ettiği, hukuk, mühendislik, gazetecilik, kamu yönetimi ve uluslararası ilişkilerin de öğrencilerin tercih ettiği bölümler arasında bulunduğu kaydedildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Devlet Bakanı Aliye Kavaf, bu yıl elde edilen başarının tesadüf olmadığını vurgularken, “SHÇEK’teki başarı artık kurumsallaşmıştır. Önceki yıllarda elde edilen başarının bu yıl da tekrarlanmış olması memnuniyet vericidir” görüşünü dile getirdi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C