Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısır’a Kurtarıcı! Geliyor
21 Nisan 2010 / 19:11
Demokrasi’yi bütün bölge ülkelerine götürmeye çalışan Amerika’nın öncülüğündeki Batı devletleri şimdi de Mısır’ı kurtarmayı! hedefliyor. Yıllardır Hüsnü Mübarek diktası altında yaşayan Mısır’a şimdi yeni bir kurtarıcı geliyor.

1981’de Enver Sedat’ın, uğradığı suikast sonucu ölümünün ardından iktidara gelen Hüsnü Mübarek kazandığı şaibeli seçimlerle bugüne kadar devlet başkanlığını kimseye bırakmadı. 30 yıldır Mısır’ı yöneten Mübarek bugün 82 yaşında ve hastanede gözetim altında tutuluyor. Hakkında çıkan 'öldü' söylentilerini yalanlamak için doktorları ile yaptığı görüşmeler yayınlandı. Hala hayatta olmasına rağmen Mübarek’in çok yaşlı ve hasta olması iktidar için yeni hazırlıkların yapılmasını zorunlu kılıyor.

 

Dünyayı ve özellikle Ortadoğu bölgesini düzeltmeyi görev! edinen Batı da bu sorunu yine kendi yöntemleriyle çözme hazırlığında. Şu ana kadar görünen o ki 12 yıl Atom Enerjisi Kurumu başkanlığı yapmış olan el-Baradey Mısır’a kurtarıcı olarak sunuluyor.

 

Bu ay içerisinde İngiliz BBC, Amerika’nın Sesi ve Almanya’nın Sesi haberleri arasında Baradey’in ‘parlatılmış’ yüzünü görmek mümkün. “Mısır anayasasının gayrı meşru” olduğu ve değiştirilmesi gerektiğini açıklaması, “Mısır’a demokrasi getireceği” sözü, -tabi İsrail/Filistin ile ilgili- İsrail sadece güçten anlar diyerek İsrail’in nükleer politikasını eleştirmesi, Gazze sınırına örülen çelik duvar ile ilgili “Mısır’ı çok yaraladı, imajını sarstı” açıklaması Baradey için yapılmış bir imaj çalışması olarak görünüyor.

 

Aslen Mısırlı olan Muhammed el Baradey’in Batı’yı görmüş, tanımış, Batı’nın değerlerini benimsemiş bir kişi olarak Mısır’a cumhurbaşkanı adayı olarak gönderilmesi Batılı değerlerin Mısır'da en üst düzeyde temsili anlamına geliyor. Tıpkı Irak’ta, Afganistan’da, Pakistan’da olduğu gibi.

 

Dün akşam muhalefetin düzenlediği şaşaalı gösterilerin arasında 27 yıllık bir ayrılıktan sonra Mısır’a dönen Baradey şu anda 67 yaşında ve Mısır halkının umut olarak ona sarılması bekleniyor. Her ne kadar kağıt üzerinde 'Baradey iktidarı' hesapları yapılıyor olsa da sürprizlerle dolu siyaset meydanı bu sefer de Baradey’e yeni bir oyun hazırlıyor olabilir. Halkın müslüman olması ve bir diktatör yönetimi altında onlarca yıldır baskı altında tutuluyor olması bundan sonraki süreci zorlu kılan sebepler. Bu süreç içerisinde kağıt üzerinde yapılan hesapların tutup tutmayacağını, halkın Baradey etrafında toplanıp toplanmayacağını ise zaman gösterecek.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C