Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Demokratik Türkiye panayırı
29 Ağustos 2010 / 08:34
Yetmez ama Evet’çiler dün Taksim’de yürüdü. Yaklaşık bin kişinin katıldığı yürüyüş, Tünel’den Taksim Meydanı’na kadar yapıldı. Panayır havasında geçtiği bildirilen yürüyüşe, başörtülülerin de katılması dikkat çekiciydi.

‘Özgürlük için yetmez ama evet’, ‘Asker kışlaya dön’, ‘Darbeciler halka hesap verecek’, ‘Darbecilerin yargılanması için evet’, ‘Katil Evren’ sloganları atılan yürüyüşün sonunda katılımcılardan Arife Köse tarafından basın açıklaması yapıldı.

 

Köse açıklamasında "Anayasa değişikliğine 'Yetmez' 'ama evet' diyoruz. Yetmez, çünkü biz, sivil, demokratik, özgürlükçü, çoğulcu, demokratik tartışmalarla şekillendirilen, tümüyle yeni bir anaysa istiyoruz. Mevcut anayasanın tamamı idam severlerin anayasasıdır. Necdet Adalı'yı asanların anayasasıdır. Erdal Eren'in asmak için yaşını büyük gösteren Kenan Evren'in anayasasıdır ve tamamen değişmelidir. Yetmez, çünkü biz, savaşı değil, barışı güvence altına alan bir anayasa istiyoruz. Yetmez, çünkü biz, bütün toplumsal kesimlerin haklarının güvence altına alındığı bir anayasa istiyoruz. Yetmez, çünkü biz, ırkçı ve milliyetçi her tür söylemden arındırılmış bir anayasa istiyoruz. Yetmez, çünkü biz, insan haklarının ve özgürlüklerinin güvence altına alındığı bir anayasa istiyoruz. Ama evet. Evet, çünkü biz, darbecilerden hesap sorulmasının yolunun açılmasını istiyoruz. Evet, çünkü biz, fişlenmenin son bulmasını istiyoruz. Evet, çünkü biz, 12 Eylül'ün hesabının sorulmasını istiyoruz. Evet, çünkü biz, 12 Eylül anayasasının kısmen de olsa değişmesini istiyoruz. Evet, çünkü biz, rejimin bekçiliğini yapan değil, hukuk kurallarına uyan bir yargı sistemi istiyoruz. Evet, çünkü biz, darbecilerin karşısında el pençe divan duran Anayasa Mahkemesi'nden, partileri kapatan Anayasa Mahkemesi'nden, başörtüsünü yasaklayan Anayasa Mahkemesi'nden, yüksek yargıçların yüksek yargıçları seçtikleri yargıçlar sultasından, Şemdinli Savcısı'nı görevden alarak Şemdinli bombacılarını koruyan HSYK'nın bugünkü yapısından kurtulmak istiyoruz. Evet, çünkü biz, askere sivil yargının yolunun açılmasını istiyoruz. Evet, çünkü biz, sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmamasını istiyoruz" dedi.

 

Eğlence havasında başlayan ve biten yürüyüşün ardından grup olaysız dağıldı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 11 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
7 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C