Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Alo Fetva’ Hattı
27 Ağustos 2010 / 07:27
Normal günlerde 300 kişinin aradığı Alo Fetva hattını Ramazan'la birlikte yaklaşık bin 500 kişi aramaya başlamış. Yoğunluktan dolayı İstanbul Müftülüğü 4 olan vaiz sayısını 11'e çıkarmış.

ZAMAN

İstanbul'un 39 ilçesindeki bütün vaizler de sırası geldiğinde telefon başında, merak edilen soruları cevaplıyor.

İstanbul İl Müftülüğü'nün bünyesinde hizmet veren 'Alo Fetva' hattının telefonları, bugünlerde susmak bilmiyor. Normal günlerde 300 kişinin aradığı hattı, Ramazan'la birlikte yaklaşık bin 500 kişi arıyor. Yoğunluktan dolayı İstanbul Müftülüğü 4 olan vaiz sayısını 11'e çıkarmış. Son günlerdeki yoğunluğu karşılamak için bu sayı da kimi zaman yetmiyor. Böyle durumlarda arayanlar müftü yardımcılarına yönlendiriliyor. İstanbul'un 39 ilçesindeki bütün vaizler de sırası geldiğinde telefon başında, merak edilen soruları cevaplıyor. Kimi zaman Ankara'daki Din İşleri Yüksek Kurulu'na da yönlendirmeler yapılıyor.

Mesai saatleri arasında hizmet veren fetva hattını, İstanbul'un yanı sıra Almanya, İngiltere, Fransa ve Hollanda gibi Türklerin yoğun yaşadığı ülkelerden de arayanlar oluyor. Fetva hattına oruç, namaz, zekât, fitre gibi dini konulu soruların yanı sıra aile içi ilişkiler, evlilik, çocuk yetiştirme, sağlık gibi sosyal içerikli sorular da yöneltiliyor. Gündemdeki olaylar da soruların içeriğini belirliyor. Şu sıralara selin vurduğu Pakistan'a gönderilecek yardımlar için nasıl bir yöntem izleneceği konusunda fikir almak isteyenler de 'Alo Fetva'yı arıyor. Televizyon dizileri, tartışma ve haber programlarında dikkat çeken bir nokta 'Alo Fetva'ya soru şeklinde dönüyor. Öte yanda yeni doğan kız ve erkek çocuklara isim bulmak için de aranıyor.

Vaizler psikiyatr gibi çalışıyor

Telefonların başında bekleyen vaizler yeri geldiğinde bir psikiyatr gibi davranıyor. Cevabı merak edilen soruların dışında psikolojik sorunları olan kimi vatandaşlar Alo Fetva hattının numaralarını çevirerek manevi destek istiyor. Öyle ki telefondaki görüşmeyi yeterli bulmayanlar, Alo Fetva hizmetinin verildiği Çemberlitaş'ta Nuruosmaniye'deki müftülük bürosunun yolunu tutuyor. Burada yine vaizler tarafından karşılanan misafirler, caminin otantik atmosferinde saatler süren görüşmeden sonra huzurlu bir şekilde evine dönüyor. Kadın ve erkeklerden oluşan ilahiyat mezunu vaizler, danışmanlık eğitimi de almış.

Eşinin telefonunu 'Alo fetva' diye açmış

Alo Fetva hattından sorumlu İstanbul İl Müftü Yardımcısı Sabri Demir, vatandaşlardan gelen soruları kategorilere ayırdıklarını ve fetva havuzuna eklediklerini belirtiyor. Uzman heyetin ise bunları tekrar kategorize ederek cevapladığını anlatan Demir, "Gelecek yıl vaizlere kolaylık olsun diye bu kayıtları tutuyoruz. Bu çalışmayı önümüzdeki günlerde bir kitap haline getireceğiz." diyor. Diğer acil hatlara gelen lüzumsuz aramalar ve taciz telefonları 'Alo Fetva'ya gelmiyormuş. Demir, bunu halkın kuruma duyduğu saygıya bağlıyor. Günde 150 telefona cevap veren uzmanlar, bunun zihinsel yoğunluğunu eve de taşıyor. Bir kadın vaiz akşam eşinin telefonunu 'Alo Fetva hattı, buyurun' diye cevapladığını aktarıyor. Kimi vaizler de böyle bir duruma düşmemek için ev telefonunun fişini çekiyormuş.

Kadın vaizlerden Nevin Meriç, yaklaşık 10 yıldır Alo Fetva hattında hizmet veriyor. Marmara İlahiyat Fakültesi mezunu, yüksek lisans da yapmış. Bayan vaizlerin en kıdemlisi. Gün içerisinde yaklaşık 150 soruya cevap yetiştirmeye çalışıyor. Bu yoğunluğun kendisini birçok alanda beslediğini düşünüyor. Yaptığı işten memnun olduğunu dile getiren Meriç, "Her soruyu sizi başka bir hayatın içine dâhil ediyor. Bir başkasının, sorunlarına çözüm üretmek, size de moral veriyor." diyor. Akşam eve dönerken vapur yolculuğunun gün içendeki bütün yorgunluğunu attığını söylüyor.

'Alo fetva' hattına gelen sorulardan bazıları

Fakir akrabama verdiğim yardımı zekât sayabilir miyim?

Üvey çocuğuma zekât verebilir miyim?

Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Göz damlası kullanmak orucu bozar mı?

Astım ilacı kullanmak oruca zararı var mı?

Ojeli tırnakla abdest alınabilir mi?

Borsa senedi almayı düşünüyorum, caiz mi?

Farkında olmadan karnım doyacak kadar yemek yedim orucum bozulmuş mudur?

Tetanos iğnesi oldum oruç bozuldu mu?

Hocam daha önceden çiğnenmiş ve hiçbir tadı kalmamış bir sakızı çiğnemek orucu bozar mı?

Fitre oranın nasıl tespit edilir?

Borsadaki hisse senedinin zekâtı nasıl hesaplanır?

Anneanneye fitre verilir mi?

Pakistan'a fitre zekat gönderilebilir mi?

SMS ile fitre gönderilir mi?

Kocam zekat vermiyor ben versem olur mu?

Kocası 'oruç tutma' diyen bir kadın oruç tutar mı?

Yata yata oruç tutmak günah mı?

Aklıma sürekli inkarcı şeyler geliyor, bundan nasıl kurtulabilirim

Evde papağan besleyebilir miyim?

 

Tanju Özkaya

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C