Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tağut'un hükmüne boyun eğmemek!
27 Ağustos 2010 / 06:15
Çok şey bilen bir cahil olmaktansa; az şey bilen bir müslüman olmayı tercih ederim.

Bilmek

 

Hüsamettin KERİMOĞLU

 

Çok şey bilen bir cahil olmaktansa; az şey bilen bir müslüman olmayı tercih ederim.

 

Yazıya böyle başlamak istedim zira etrafımızda hemen hemen her konuda o kadar çok bilgi sahibi insan var ki; bazen kendimi onların arasında bilgi yoksunu, bir şey bilmeyen biriymiş gibi hissediyorum. Böyle durumlarda aklıma hep Yasir ailesi gelir. Hz. Ammar’ın annesi ve babası Hz. Sümeyye ve Hz. Yasir, evet onlar belki bizim gibi İslam’ın bir çok fıkhi yönünü bilmiyorlardı ve yaşamamışlardı. Ama bildikleri tek gerçek olan Tevhid akidesini canları pahasına savundular ve İslam’ın ilk şehitleri oldular.

 

Onlar zamanlarının bütün Tağutlarını reddedip yalnızca Allah’a kul olmayı şiar edindi ve bu uğurda canlarını feda ettiler. Oysa günümüze baktığımızda; içinde yaşadığımız topluma kanaat önderi diye tanıtılan; peşinden binlerce, onbinlerce, hatta belki de milyonlarca kişiyi sürükleyen çok bilmiş üstadlar, abiler, hocalar, fıkhi konularda kılı kırk yararak nice fetvalar verenler. İtikadi konular söz konusu olunca ya sus pus olup köşelerine çekiliyorlar. Veya Tağutların hükümlerine boyun eğerek kulluk vazifesini bu tağutlara yapıyor ve peşindeki insanlara da yaptırıyorlar. Bu eylemlerini ne ve kim adına yaparlarsa yapsınlar, niyetleri ne olursa olsun, bu davranış daha doğru bir kelimeyle bu yaşayışları tamamen İslam olmayan bir yaşayış şeklidir.

 

Son zamanların gündemini oluşturan referandum sandıklarına müslümanların bakışı tamamen akidevi boyuttan olmalı ve imanlarını koruma adına buralara yaklaşmamaları gerekir. Zira durum Tağutlardan tağut beğenme durumudur. Oysa yukarıda bahsettiğimiz kanaat önderleri konuyla hiç de alakası olmayan birçok tevilli delillerle; konuya yaklaşmakta ve tağut beğenme ve beğendirme yarışına girmektedirler. Oysa Tağut: Allah’ın kanunlarına muhalif kanunlar icad eden her şeyin adıdır. İslam’a da bu tağutlar (sahte ilahlar) reddedilerek girilir. Allah Resulü’nün Mekke’ye müşrik birisinin himayesiyle girmesi veya Hudeybiye andlaşmasında Allah’ın Resulü sözünü sildirmesi bu konunun delili değildir. Ne Peygamberimiz, ne diğer sahabeler, ne Mekke’de ve ne de Medine’de bir tağutun hükmüne boyun eğmemiş şiddetle onları reddetmişlerdir.

 

“Kendilerine kitaptan bir pay verilenleri görmedin mi? Onlar, tağuta ve cibt'e inanıyorlar ve diğer inkâr edenler için: ‘Bunlar, iman edenlerden daha doğru bir yoldadır’ diyorlar” (4/51)

“Sana indirilene ve senden önce indirilene gerçekten inandıklarını öne sürenleri görmedin mi? Bunlar, tağut'un önünde muhakeme olmayı istemektedirler; oysa onlar onu reddetmekle emrolunmuşlardır. Şeytan da onları uzak bir sapıklıkla sapıtmak ister” (4/60)

“İman edenler Allah yolunda savaşırlar; inkar edenler ise tağut yolunda savaşırlar öyleyse şeytanın dostlarıyla savaşın. Hiç şüphesiz, şeytanın hileli-düzeni pek zayıftır” (4/76)

“De ki: Allah katında, 'kesinleşmiş bir ceza olarak' bundan daha kötüsünü haber vereyim mi? Allah'ın kendisine lanet ettiği, ona karşı gazablandığı ve onlardan maymunlar ve domuzlar kıldığı ile tağuta tapanlar; işte bunlar, yerleri daha kötü ve dümdüz yoldan daha çok sapmışlardır” (5/60)

“Andolsun, biz her ümmete: ‘Allah'a kulluk edin ve tağuttan kaçının’ (diye tebliğ etmesi için) bir elçi gönderdik. Böylelikle, onlardan kimine Allah hidayet verdi, onlardan kiminin üzerine sapıklık hak oldu Artık, yeryüzünde dolaşın da yalanlayanların uğradıkları sonucu görün.” (16/36)

“Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk, sapıklıktan ayırd edilmiştir. Artık her kim tağutu inkar edip, Allah'a inanırsa, sağlam bir kulpa yapışmıştır ki, o hiçbir zaman kopmaz. Allah, her şeyi işitir ve bilir.” (2/256)

“Allah, iman edenlerin velisidir. Onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. İnkâr edenlerin velileri de tağuttur, onları aydınlıktan karanlıklara çıkarırlar. İşte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî olarak kalırlar.” (2/257)

“Tağut'a kulluk etmekten kaçınan ve Allah'a içten yönelenler ise; onlar için bir müjde vardır, öyleyse kullarıma müjde ver” (39/17)

 

Nitekim Mekke’de ve Medine’de müslümanların çocuklarına slogan olarak ilk öğrettikleri cümle ‘Tağutları reddettim. Allah’a iman ettim’ cümlesiydi. Bu referandumda oy vermeye çağıran bu abilere, üstadlara hocalara ve şeyhlere şimdi soruyoruz: Sizin ne yaptığınızdan haberiniz var mı? İnsanları nereye çağırdığınız hiç aklınıza gelmiyor mu? Lütfen herhangi bir Kur’an mealini açıp yüzlerce hüküm ayetlerini inceleyiniz. Hatta dilinizden düşürmediğiniz İslam alimlerinin bu konulardaki görüşlerine bakınız ve o kutlu alimlerimiz bu konularda neler söylemişler gözünüzü dört açıp yeniden okuyunuz. Ve artık eğer biraz vicdan sahibi kimselerseniz, laf ebeliğini bırakıp dilinizi eğip bükmeden, ve yalnızca Allah’tan korkarak insanlara gerçekleri söyleyiniz. Son söz olarak namazlarınızda günde kırk kere tekrar ettiğiniz Fatiha suresini ve tefsirini yeniden okuyunuz. Hatta bir çoğunuz kendi kitaplarınızda tefsir ettiniz, isterseniz bu tefsirlerinizi yeniden gözden geçiriniz.

 

Tüm insanların çağdaş tağut’lardan uzaklaşıp Allah’a kul olması temennisiyle. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Bu yazıya toplam (4) yorum eklenmiştir.
mira
28 Ağustos 2010 Cumartesi 11:31
Bilmek
Allah razı olsun...
Tağutları reddedenlere,Allah c.c ve Rasulünü s.a.s seçenlere selam olsun...---------------
bu ümmet,Tayyib erdoğanla imtihan olundu,tevhidini, imanını kaybetti,tıpkı bir avuç suyla imtihan olunan Talutun ordusu gibi....çok yazık...
imanını kor ateş gibi elinde tutup koruyanlara ne mutlu...
Z.Celik
27 Ağustos 2010 Cuma 17:22
Allah c.c razi olsun
Hani bir söz var "Bilgili aptal bilgisiz aptaldan daha aptaldir " Malesef bu günlerde alim, mücahid,yazar ve arastirmaci konumunda olan zati muhterem
lerin ayakta dimdik durmada sorun yasadiklari asikara ortada . Türkiyeli müslümanlar yeni bir sinavdan gecerken Hüsamettin Kerimoglu gibi ilkeli dikdurabilen samimi kardeslerin varligi insana gelecege dönük ümitler vaadediyor. Rabbimin izni ilahisiyle
hikmet erturk
27 Ağustos 2010 Cuma 12:49
allah razı olsun
Çok samimi olduğu belli olan ifadeleriniz için sizden Allah razı olsun güzel kardeşim.İnşallah biz bu yolda kalıcı olacağız.Kendi düşüncemizin gücüne inanıyoruz.Bir gün mutlaka bu din gerçek anlamda hayata müdehale edecek.Tekrar Allah sizden razı olsun dimdik ayakta kalın inşallah.
kamil
27 Ağustos 2010 Cuma 12:48
s.a
uyarılarınızın yüreğinizden geldiği belli allah razı olsun ve uyanık dimağlara bu uyarı ulaştırsın uyarı kendisine ulaşanlarda inşaallah dikkate alsın.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C