Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Önemli! “CIA gizli belgesi”
26 Ağustos 2010 / 15:06
Amerika’nın Afganistan operasyonlarına ait belgeleri yayınlayarak sesini duyuran Wikileaks adlı internet sitesi şimdi de Amerika’yı ‘terör ihraç eden bir ülke’ görünme ihtimaline karşı CIA’in bir birimi tarafından hazırlanmış bir raporu yayınladı.

Rapor ‘gizli CIA’ belgesi adıyla sansasyonel olarak medyada yer alırken içerik olarak herhangi bir gizli bilgi içermiyor. Örnekler ve öneriler normal bir televizyon programında konuşulabilecek kadar vasat düzeyde.

 

“Red Cell” (Kırmızı Hücre) adlı birim tarafından hazırlanan ve 5 Şubat 2010 tarihli raporun başlığı “Yabancılar tarafından Amerika Birleşik Devletleri ‘Terörizm ihraç ediyor” görünme olasılığı üzerine özel rapor”

 

Raporda "ABD'nin terör veya terörist ihraç ettiği, terörle mücadelenin sadece bazı İslamcı veya Ortadoğulu, Afrikalı, Güney Asya kökenli gruplara karşı yapıldığı gibi düşüncelerin yakın zamanda yaygın olarak kabul edilmeye başlanabileceği'' olasılığından söz ediliyor.

 

Raporda 5 Amerikan vatandaşının Taliban’a katıldıktan sonra yakalanması, Pakistan-Amerikan çifte vatandaşı olan bir kişinin Hindistan’da Mumbai saldırılarına karışmış olması örnek verilerek bunların Amerikan vatandaşlarının terörist olduğu imajı oluşturabileceği ve Amerika’nın cazibesini azaltabileceği anlatılıyor.

 

Amerika’nın özgürce kullanılabilen kaynaklarının El-Kaide gibi gruplar tarafından da kullanılabilir olduğu, artık bu grupların mensuplarının Amerikan pasaportu taşıdıkları, Arap-müslüman profiline uymadıkları ve kolayca internet gibi iletişim yolları vasıtasıyla liderleri ile iletişime geçebildikleri öne sürülüyor.

 

Sonuç bölümünde Amerika’nın terör ihraç ediyor görüntüsünün yabancı ortaklarının kendisiyle işbirliğine daha az istekli olabilecekleri belirtiliyor. Diğer taraftan bu durumun Amerika ve müttefiklerinin uluslararası kurumlarla yasal güçlüklere girebilecekleri ifade ediliyor.

 

CIA sözcüsü George Little, rapordaki konuların çok önemli olmadığını ancak gizli belgelerin yayınlanmasının her zaman sıkıntı yarattığını söyledi.

 

Söz konusu rapor şu anda Wikileaks sitesi üzerinden görülüp, indirilebiliyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
Hakkari
-4 / 8 °C
İstanbul
7 / 11 °C
İzmir
7 / 15 °C