Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amerika tekrar Yemen’e el attı
26 Ağustos 2010 / 06:55
Amerikalıların El Kaide’nin Yemen kolunun Somali ve Pakistan’daki müttefikleriyle işbirliğini geliştirip Amerika'ya karşı saldırıları artıracağı düşüncesi, Amerika'nın Yemen’de operasyonlarını yoğunlaştıracağı düşüncesini doğurdu.

WSJ-HÜRRİYET

 

Bu tür bir değişim ABD'nin Yemen ve Afrika Boynuzu bölgesindeki gizli operasyonlarında CIA’e daha fazla rol verilmesine neden olabilir. ABD ordusunun özel operasyon birimleri ve CIA, El Kaide’nin Yemen ve Arap Yarımadası'ndaki kolu (AQAP) ve Somali’deki El Şabab üyelerini hedef almak için Yemen, Cibuti, Kenya ve Etiyopya’da takip sistemleri, insansız hava araçları ve personel sayısını artırıyor.

 

ABD yönetiminden terörle mücadele yetkilileri, Yemen ve Somali’deki grupların geçmişe kıyasla çok daha güçlü bir işbirliği içinde olduklarını ve bu sayede “alışveriş ve eğitim alanında işbirliği"ni artırdıklarını belirtti.

 

CIA’in gizli operasyonlarına onay verilmesi, kurumun Pakistan’da insansız hava araçlarıyla düzenlediği operasyonları destekleyen Beyaz Saray’ın gelecekte düzenlenecek saldırılar üzerindeki kontrolünü artıracak.

 

ABD SALDIRI TEHDİDİ HİSSEDİYOR

Savunma yetkilileri El Şabab ve El Kaide arasındaki bağlantıyı artan bir tehdit olarak görürken, çok sayıda politikacı ve istihbarat yetkilisi AQAP ve El Şabab’ın 11 Eylül saldırılarını düzenleyen El Kaide liderlerinden daha büyük bir tehdit oluşturduğunu düşünüyor.

 

Cumhuriyetçi Senatör Pete Hoekstra, ABD’ye saldırı planları yapan çok sayıda terörist grup bulunduğunu ve yaşanabilecek bir saldırının Yemen ve Somali’den gelme ihtimalinin yüksek olduğunu belirtti.  Noel günü yaşanan başarısız bombalama girişinin ardında olan AQAP, ABD doğumlu dini lider Enver El Evlaki sayesinde İslamcı militan çevrelerinde ilgi topladı.

 

ABD’li yetkililer, El Kaide liderlerinin AQAP ile birlikte Fort Hood katliamını yapan Binbaşı Nidal Hasan’ın da temas kurduğu düşünülen Evlaki'yi daha üst düzey bir konuma getirmeyi planladığını düşünüyor.

 

Bir yetkili, “ABD’yi tanıyan ve Amerikan toplumundaki radikal eğilimli kişileri harekete geçirebilecek yeteneğe sahip kişileri devreye sokuyorlar. İnsanların hassas noktalarını biliyor olmalarını beni en çok endişelendiren şey” yorumunu yaptı.

 

Hoekstra ise özellikle Yemen’deki El Kaide ile Somali’deki El Şabab arasındaki iletişimden çekindiğini belirtti ve “Elde ettiğimiz bulgular bu örgütlerin Avrupa ve ABD içinde Amerikalı ve Batılı hedeflere saldırmak istediklerini gösteriyor dedi.”

 

HAVA SALDIRILARI ARTACAK

Bu öngörüler, Pakistan’da uygulanan insansız hava aracı operasyonlarının bir benzerinin hayata geçirilip geçirilmemesi tartışmalarını başlattı. Obama yönetiminin kontrolü ardında Pakistan’daki insansız hava aracı saldırılarını çoğaltan CIA, bugün bu saldırılarını haftada ortalama 2-3 defa gerçekleştiriyor. Yetkililer, bu senenin başlarından beri düzenledikleri saldırılarda 650 militanın öldürüldüğünü belirtti.

Hoekstra, CIA’in insansız hava araçlarıyla yapacağı saldırıların Kongre’de her iki parti tarafından destek görebileceğini ifade etti ve “El Kaide’ye Yemen, Pakistan ve Afganistan’da ne kadar baskı kurarsak o kadar iyi” yorumunu yaptı.

Ancak, CIA’in Yemen’deki terör karşıtı eylemlerde daha fazla kontrol elde etmesi, isyancılara karşı verilen mücadelenin sahiplenilmesi konusunda Pentagon ile sürtüşmeye neden olabilir.

Afganistan’daki ABD ve koalisyon güçlerinin komutanı General David Petraeus’un komutasındaki Merkezi Komutanlık, Yemen’deki askeri güçlerin takviye edilmesi için yoğun lobi çalışmalarında bulundu. Ayrıca ordu Yemen hükümetiyle beraber El Kaide’ye yönelik çok sayıda saldırı düzenledi.

Mayıs ayında düzenlenen saldırılardan birinde vali yardımcısının hayatını kaybetmesi, Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’i öfkelendirmişti.

* Bu makale Wall Street Journal'da "U.S. Weighs Expanded Strikes in Yemen" başlığıyla yayımlanmıştır.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C