Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hz. Muhammed’in ekmeği
26 Ağustos 2010 / 06:48
HZ. MUHAMMED döneminin sosyal ve kültürel atmosferini anlamanın en önemli araçlarından biri, hiç şüphesiz o dönemin yemek kültürüyle ilgili yapılan çalışmalara bakmak.

HÜRRİYET

Her ne kadar pek çok hadis kitabında o dönemin “Hz. Muhammed dönemi yemek Kültürü” ile ilgili rivayetler olsa da, bu rivayetlerin Türkçe olarak ve bir akademik disiplin içinde sunulduğu en önemli çalışmaların başında da Sayın Sevim Demir Akgün’ün “Hz. Peygamber Döneminde Yemek Kültürü” adlı tez çalışması geliyor.

 

O’nun döneminde ekmek

Sayın Akgün’ün, Sakarya Üniversitesi İslam Tarihi ve Sanatları Anabilim Dalı bünyesinde kaleme aldığı “Hz. Peygamber Döneminde Yemek Kültürü” adlı tezinin “Ekmek” başlıklı bölümü bu noktada başlı başına ilgi çekici. Sayın Akgün’ün kaleminden okuyalım:

Arpa ekmeği yerdi

“Bütün toplumlarda ana besin maddesi olan ekmek, Hz. Peygamber döneminde de önemli bir yer tutmaktaydı. Bu dönemde genellikle arpa ve buğday ekmeği tüketilmekteydi. Elde ettiğimiz bilgilere göre incelediğimiz bu dönemde, ‘el-hubzun birr’ olarak geçen buğday ekmeğinden ziyade ‘el-hubzun şeir’ olarak geçen arpa ekmeği daha fazla bulunmaktaydı.

Öldüğünde sadece arpa vardı

Ekmek çoğu zaman arpadan yapılmaktaydı. Öyle ki Hz. Peygamber’in genellikle, besin değeri daha yüksek olan buğday ekmeğinden çok, besin değeri düşük olan arpa ekmeği yediği ifade edilmiştir. Yine Hz. Peygamber vefat ettiğinde Hz. Aişe’nin evinde un yapmak üzere sadece arpa bulunduğu söylenmektedir.

Un yoğuran Hz. Ayşe

Ekmek, arpa ya da buğday öğütülmek suretiyle su ile karıştırılır ve mayalanmaya bırakılırdı. Hz. Ayşe’nin de hamur yoğurduğuna dair rivayetler vardır. Ekmek bazen de hazır olarak bulunan kavrulmuş un anlamına gelen sevikten yapılırdı. Seviğin su ya da sütle karıştırılarak ekmeğin hazırlandığı söylenebilir.

Esmer buğday arzusu

Ebu Hüreyre, Peygamber ve ailesinin evinde üç ay geçtiği halde ekmek pişirmek için ateş yanmadığını söylemiştir. Yine Peygamber’in özellikle buğday ekmeğini hayatı boyunca üst üste hiç doyarak yemediği rivayetlerde yer almaktadır. Zikredilen rivayetlerden de anlaşılmaktadır ki, Hz. Peygamber döneminde yaşanan sıkıntılar, ekmek konusunda da kendini göstermiştir. Yine bir gün Rasûlüllah, “Esmer buğday unundan yapılmış yağlı bir ekmek bulunsaydı da yesek” diye bir istekte bulunmuştu...”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
Hakkari
-4 / 8 °C
İstanbul
7 / 11 °C
İzmir
7 / 15 °C