Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mabedsiz, minaresiz, ezansız semtler
25 Ağustos 2010 / 22:23
İstanbul Muftülüğü’nun internet sitesinde ezan sesleriyle ilgili Müftü Mustafa Çağrıcı’nın bir açıklaması yayınlandı.

İstanbul’da gürültü tartışması ile birlikte gündeme gelen ezan seslerinin yüksek ve düzensiz oluşuna Çağrıcı tarafından cevap verildi.

Yapılan açıklamada ezanlar çıplak sesle okunduğu zamanlarda yüksek sesten şikayet edilmediği, elektrikli ses aletleri kullanılmaya başlanmasının çok iyi olduğu, bugün daha da gelişmiş sistemler kurma düşüncesinde oldukları belirtiliyor.

Ama her iyi araç gibi modern ses cihazlarını da doğru kullanılmadığında asıl gayenin zarar görmeye başladığı, bilhassa büyük kentlerde bu sürecin başlamış olduğu öne sürülüyor.

Çağrıcı şunları söylüyor: “Bugün İstanbul’un çevresinde mabedsiz, minaresiz, ezansız semtler, uydukentler kuruluyor. İçim kan ağlıyor: Binlerce konutun bulunduğu Acarkent’te, Beykoz Konakları’nda, Ataköy Konakları’nda ve daha başka benzerlerinde bir tek cami yok. On binlerce nüfusun yaşadığı yeni Halkalı’nın, Ataşehir’in içinde kilometlerce gidiniz, cami göremezsiniz. Ve bu vahim durum halen kurulma sürecinde olan çok katlı modern semtlerde de devam ediyor.

Oralarda yetişen yeni nesiller bize yabancı

Bu semtler, oralarda yetişen yeni nesiller artık dinî ve kültürel anlamda bize yabancı…

Bu neden böyle oldu? Şayet bu ana soruyu görmez, üzerine konuşmazsak öncelikle ezanımıza, ezan kültürümüze kötülük etmiş oluruz.

İyi niyetlileri anlayışla karşılıyorum ama ‘Ezanımı susturmam!’ şeklindeki hamaset çığlıklarının, adı geçen uydukentlerde ezanı nasıl susturduğunu da, bu konularda epeyce bilgisi olan bir ilgili ve sorumlu olarak acıyla görüyorum; herkesin de bunu görmesini istiyorum. Benim derdim bu… Hiç beklemediğim bir entelektüelimizin, bu vahim sorunu görmeyip, konuyu bir takometre kelimesine indirgemesini de hayretle izliyorum.

‘İşgal günlerinde bile…’ diyerek söze başlayanların, günümüzde en az o zamanın İstanbul’u kadar nüfusu bulunan modern ezansız semtlerle ilgili de yazmaları gerekir. Gerçekten bu ülkenin her karışında ezanın yaşamasını istiyorlarsa ellerindeki büyük medya imkânlarını bu sorunu topluma mal etmek için de kullanmalarını beklerim, bekliyorum…”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C