Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CHP’den başörtüsü için uzlaşma arayışı
25 Ağustos 2010 / 19:04
CHP'ye başörtüsü konusunda rapor hazırlayan Ayata, "Saçın tamamen kapatılması şart değil" dedi.

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, başörtüsü sorununu biz çözeceğiz dedi ve çözüm için de Sencer Ayata'yı görevlendirdi. Sencer Ayata ise Ekim'de genel merkeze vermeyi planladığı raporundan ilk izlenimi verdi; "Saçın tamamen kapatılması şart değil ki!"

Üniversitedeki türban yasağı sorunun çözülmesi için kolları sıvayan CHP'de çalışmayı yürüten CHP Bilim Yönetim ve Kültür Platformu Başkanı Sencer Ayata Ekim ayında Kılıçdaroğlu'na sunacağı rapor hakkında bilgi verdi. Cumhuriyet gazetesinden Utku Çakırözer'e konuşan Ayata, "Saçın tamamen kapatılması şart değil" dedi.

GELENEKSEL BAŞÖRTÜSÜ

Çözüm üretmek istenirse ara yolların bulanabileceğini ve uzlaşmanın çeşitli yöntemlerinin olabileceğini belirten Ayata, "Hatta başı örtme şeklinde ya da şekil çeşitlemesinde bile mutabakat sağlanabilir. Bizim geleneksel baş bağlama tarzlarımızda saçın tamamen kapatılması şart değil. Bir uzlaşma olsa taraflar diyebilir ki “Biz başın örtülmesine ‘evet’ diyelim, ama siz de o bizim bir şekilde daha bir siyasi kimlik gibi algıladığımız görüntüden vazgeçin.” Ama şu anda kazanan hepsini almak istiyor. Bu sorun ancak uzlaşmayla çözülür. O uzlaşmayı da CHP iktidarı sağlayabilir." diye konuştu.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
Hakan Abi
26 Ağustos 2010 Perşembe 14:37
Bizim müsade ettiğimiz kadar örtünün..
Dinin geçmişten gelen ve orada kalan bir gelenek halinde yaşanmasını arzulayan kemalist zihniyetin 'Tesettür Açılımı' elbette, bizim istediğimiz kadar örtünün veya örtünmeyi yasaklıyorum şeklinde olacaktır.. Bundan öteye geçmek arzusunda değil, tamamen oy kaygısında oldukları açıkca bellidir.. Zaten beklentileri de o muhteşem deri kaplı iktidar koltuğudur..
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C