Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BM Barış Gücü’nün gözü önünde vahşet
25 Ağustos 2010 / 18:44
Kongo'nun doğusunda toplu tecavüz vahşeti. BM Barış Gücü Üssü'ne sadece 16 kilometre mesafedeki bir köyde Ruandalı ve Kongolu militanlar, yaklaşık, 200 kadını ve bir grup erkek bebeği dört gün alıkoydu, kadın ve bebeklere tecavüz etti.

Skandalla tüm dünya ayağa kalkarken, BM'nin yılda 1.35 milyar dolara mal olan yardım misyonu sorgulanmaya başlandı.

 

CNNTURK

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin doğusundaki Luvungu kasabası. Bölgede görev yapan BM Barış gücüne ait askeri üsten sadece 16 kilometre uzaklıkta. Ancak bu, bölgede yaşayan kadın ve erkekleri tecavüz vahşetinden kurtaramadı..

200 kadın ve 4 erkek bebek, BM'nin yanı başında sistematik tecavüzün kurbanı oldu. Ruandalı ve Kongolu militanlar, 4 gün boyunca, 200 kadına ve yaşları 1 ay ile 18 ay arasında değişen 4 bebeğe tecavüz etti. Kadınlar çocuklarının ve eşlerinin gözlerinin önünde tecavüz vahşetini yaşadı.

İddiayı ortaya atan Uluslararası Medikal Kolordu'da görevli Amerikalı Will Crag... BM güçlerinin, bölgenin ele geçirildiğinden, saldırıdan bir gün sonra haberi olmuş. Askerler bölge halkına yardım için militanların köyü terk etmesini beklemiş... Ne olduysa da o sırada olmuş...

Tevacüz vahşetinin duyulmasının ardından gözlerin çevrildiği BM açıklama yaptı, iddiaları kabul etti. Ama Barış Gücü'nü, "Saldırganlar köylere giden yolları kapattı" diyerek savundu.

179 kadın ve 4 erkek bebek tedavi altında.  Ancak tecavüz kurbanı olanların sayısının çok daha fazla olduğu belirtiliyor.

Olay soruşturulacak diyen BM'nin açıklaması kimseyi tatmin etmedi. Örgüt eleştirilerin hedefinde.
Zengin altın rezervlerinin olduğu Kongo'da sivilleri değil ticari değeri olan zenginlikleri korumakla suçlanıyor. BM'nin maliyeti yılda 1.35 milyar dolar olan yardım misyonu sorgulanıyor.

BM Barış Gücü'nün sivilleri koruyamadığı ya da korumakta geciktiği ilk vaka bu değil.  Tarihte benzer örnekler var.

Srebrenitza'da da aynı olay...

Onlardan biri Srebrenitza. Bölge BM tarafından güvenli bölge ilan edilmişti, Hollandalı birliklerin koruması altındaydı.
Birliklerin varlığı katliamı önleyemedi.

Srebrenitza, 1995'in temmuz ayında,  II. Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük katliamı yaşadı. En az sekiz bin Müslüman Boşnak Sırp ordusunca öldürüldü.

Bir diğer örnek Ruanda

Tarihten BM varlığına rağmen gerçekleşen bir başka katliam örneği de Ruanda'dan. 1994'te 100 gün içerisinde kabileler arasındaki savaşta 800 bin kişi öldürülmüştü.

İstihbarat güçleri katliamı haber vermesine karşın, Birleşmiş Milletler, Barış Gücü'nün müdahale etmesi taleplerini yanıtsız bırakmıştı.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
Hakan Abi
26 Ağustos 2010 Perşembe 14:44
Kendilerini iyi göstermek arzusunun adı BM
Kendilerini ve yaptıkları zulmü meşrulaştırmak için kudukları BM.. Aslında çıkarlarını hayata geçirmek ve bazı şeyleri kılıfına uydurarak (komufle ederek) yapmalarını sağlamak için kurdukları bir birlik diye düsünüyorum.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C