Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa lokomotif olamaz
25 Ağustos 2010 / 09:03
Bu hafta Almanya’dan gelecek veriler, euro bölgesi ülkeleri ve ABD’ye göre daha başarılı performans gösterdiğini ortaya koyması bekleniyor. Ancak bu Avrupa’nın yeniden küresel ekonomik güce dönüştüğüne yönelik yanlış bir algıya kapılmamıza neden olmamalı

CNBC-HÜRRİYET

 

ABD’nin önde gelen finansal danışmanlık şirketi Monument Securities’in Başekonomisti Stephen Lewis, CNBC’ye yaptığı değerlendirmede, “Son haftalarda, Almanya’dan güçlü büyüme yönüne gelen haberler, küresel ekonomik iyileşmeye yönelik beklentileri artırdı. Bu yılın başında, ağır aksak bir ekonomik iyileşme yaşayan euro bölgesinin bugünlerde dünya ekonomisinin genişlemesinde lokomotif görevi üstlenmesi bekleniyor” dedi.

 

Lewis aynı zamanda, “Yalnız bilinmesi gereken bir şey var ki o da Avrupa 1950’lerden bu yana ne yazık ki küresel ekonomik iyileşmeye katkıda bulunmuyor ve bu saatten sonra da bulunmayacak” dedi.  

 

Ekonomist, “Almanya’nın ikinci çeyrek gayrisafi yurtiçi hasıla verisi (GSYİH) etkileyici olsa da Avrupa’nın yeniden küresel ekonomik güce dönüştüğüne yönelik yanlış bir algıya kapılmamıza neden olmamalı” dedi.  

    

BAŞKALARINDAN FAYDALANIYOR

Lewis, “Avrupa’nın kendisi lokomotif olmak yerine, her zamanki gibi diğer ülkelerde yaşanan ekonomik iyileşme ve sonuç olarak ortaya çıkan talep fazlasından faydalanıyor. Avrupa’daki talebin aşağı yönlü bir hareket gösterdiğini ve aynı şey Avrupa’daki ekonomik iyileşme için de geçerli” diye konuştu.

 

Avrupa’daki borç krizine yönelik korkuların önünüzdeki haftalarda da devam edeceğini söyleyen Lewis, sonuç olarak Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB), euro bölgesinin 2010 GSYİH tahminini revize edeceğini ve bu durumun da istikrarsızlık yaratacağına dikkat çekti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C