Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başörtüsünü Ulema’ya soracak!
25 Ağustos 2010 / 07:43
CHP, bugüne kadar olmadığını savunduğu 'başörtüsü sorunu'nu mercek altına alıyor. Sencer Ayata başkanlığında yapılan çalışma için din adamlarının da görüşleri alınacak. CHP, 2005'te 'Ulemaya sorulsun.' diyen Başbakan'ı ağır dille eleştirmişti.

ZAMAN

Kemal Kılıçdaroğlu ile yeni bir döneme başlayan CHP, bugüne kadar olmadığını savunduğu 'başörtüsü sorunu'nu mercek altına alıyor. CHP Bilim Platformu Başkanı Prof. Dr. Sencer Ayata başkanlığında yapılacak çalışmada, sorunun sebepleri ve çözümleri ortaya konulacak. CHP'nin yeni dönemdeki başörtüsü politikası, hazırlanacak rapor doğrultusunda belirlenecek. Zaman'a konuşan Ayata, başörtüsü raporu için akademisyen ve din adamlarının (ulemanın) görüşlerine başvuracaklarını söyledi. "Ayrıca düşünürlerle ve yazarlarla görüşmek gerekir. Parti Meclisi (PM) üyemiz İhsan Özkes'le (emekli müftü) bu konuyu görüştüm. Parti içinden ilgili diğer kişilerle de görüşeceğiz. Referandum sonrasında ise toplumun çok farklı kesimleriyle bir araya geleceğiz." dedi. Ayata, Diyanet İşleri Başkanlığı'yla bir temasa geçilip geçilmeyeceğiyle ilgili, "Diyanet benim yetkimi aşar. Bu konuyu sormam gerekir. Benim amacım tamamen düşünce üretme çabasıdır." ifadelerini kullandı.

Referandum mitinglerinde vatandaşlara başörtüsü sorununu çözme vaadinde bulunan Kılıçdaroğlu, önceki gün bu sorunu nasıl çözeceklerine yönelik soruya, "Bu sorunun çözümü üzerinde çalışan arkadaşlarımız var. Bu rapor şeklinde olacak. Sonra hayata geçireceğiz." cevabını vermişti. Kılıçdaroğlu'nun konuyla ilgili görevlendirdiği Ayata, başörtüsü meselesinin Türkiye'nin en hassas ve yaralı konusu olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu ile bu konuda bir görüşme yaptıklarını anlatırken, "Genel başkanımız, başörtüsü ile ilgili bugüne kadar kimin ne dediğini, konunun hukuk, siyaset ve kültür boyutuyla nasıl değerlendirildiğini, çok farklı pencerelerden araştırmamızı istedi. Ben de bugüne kadar yapılmış temel raporları topladım." dedi. Referandum nedeniyle çalışmalara ara vermek zorunda kaldığını dile getiren Ayata, 12 Eylül sonrası yapılacak çalışmaları şöyle aktardı: "Benim aklımdaki model, farklı görüşlerden 10-15 kişilik gruplarla bir araya gelelim. Bir uzlaşma arayacak şekilde bu konuyu tartıştıralım. Eğer ortaya çıkaracağımız sonuç, bir kesim tarafından 'biz kazandık' veya 'biz kaybettik' olarak algılanacaksa bu doğru olmaz."

Meclis'in başörtüsü kararını CHP iptal ettirmişti

Anamuhalefet partisi, eğitim özgürlüğünü genişleten düzenleme karşısında yasakçı bir tavır sergilemişti. 2008 yılında AK Parti ve MHP'nin desteğiyle değiştirilen Anayasa'nın 10. ve 42. maddeleri, öğrencilerin üniversitelere başörtülü şekilde gitmesinin yolunu açtı. Ancak değişikliğe karşı çıkan CHP, konuyu mahkemeye taşıyarak iptal edilmesini sağladı. İptal dilekçesini Anayasa Mahkemesi'ne sunanlar arasında dönemin grup başkan vekili Kemal Kılıçdaroğlu da vardı.

Başbakan 'ulema' deyince Taliban benzetmesi yapmışlardı

CHP, 2005 yılında sorunun çözümü için din adamlarına başvurulmasını teklif eden Başbakan Tayyip Erdoğan'ı sert bir dille eleştirmişti. Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "Üniversitelerde kılık kıyafeti din ulemasına soracağız, Taliban'a döneriz Taliban'a. Ulemaya soracakmışız. İran'daki Şii ulemaya mı, Taliban'a mı, Suudi Arabistan'daki Vahhabilere mi soracağız? İslamiyet, Allah ile kul arasına kimsenin giremeyeceğini söylüyor. Sen ne arıyorsun Tayyip Erdoğan orada, çekil aradan, çekil. Siyasetçi siyasetçiliğini yapacak, Allah'ın işine karışmayacak." diye konuşmuştu.

HABİB GÜLER

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
MERT YiGiT
25 Ağustos 2010 Çarşamba 11:43
ULEMA
Hangi ULEMA,YA moderin cagdas aydin ilahiyatci zaten bas örtüsü diye bir sey olmadigini söylüyorlar . Digerleride irticaci oluyor CHP göre geriye ne kaliyor ???
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C