Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Saldıray’ımız tam bir melektir
24 Ağustos 2010 / 18:37
Genelkurmay Başkanlığı, Erzincan’daki Ergenekon davasının bir numaralı sanığı 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ile ilgili raporunu tamamladı.

TARAF

Raporda, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların üç defa celpname göndermesine rağmen mahkemeye gitmeyen Berk hakkındaki iddialar için “Hiçbir belgeye dayanmayan kişisel ve farazi değerlendirmedir’’ dendi.

Eklerle birlikte 500 sayfayı bulan raporun altında Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Orgeneral Erdal Ceylanoğlu’nun imzası var. Raporun konusu, dönemin Üçüncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk’in Erzurum ve Erzincan’da Ergenekon’a bağlı olarak faaliyet gösterdiği iddiası. Berk, bu iddia nedeniyle Erzurum Özel Yetkili Savcılığı’nın hazırladığı iddianamede bir numaralı sanık konumunda bulunuyor.

Heyet 29 kişiyi dinledi

Genelkurmay Başkanlığı, iddiaları araştırmak üzere özel bir soruşturma heyeti oluşturdu. Orgeneral Erdal Ceylanoğlu başkanlığındaki heyet, Orgeneral Saldıray Berk’le birlikte 10 general, 16 subay, 2 astsubay ve bir uzman erbaşın ifadesine başvurdu. Yüzlerce belgeyi inceledi.

Seminerde PKK konuşulmuş

Raporda, araştırılan ilk konu Saldıray Berk’in ‘seminer’ adı altında darbe toplantıları yaptığı, ‘İrtica ile Mücadele Eylem Planı’ belgesinde imzası bulunan Albay Dursun Çiçek’ in de bu toplantılara katıldığı iddiasıydı. Rapor, 3. Ordu’da Kara Kuvvetleri planlamasına uygun olarak seminer düzenlendiğini, ancak konusunun PKK ile mücadele olduğunu vurguluyor. Seminere katılan 17 askerî personelin de seminerde PKK dışında hiçbir konunun konuşulmadığı bilgisini verdiği kaydediliyor.

Askerî araçların yürütülmesi

Albay Dursun Çiçek’in ise seminere katılmadığı gibi kesinlikle Erzincan’a gelmediği vurgulanıyor. Heyet, Saldıray Berk’in Erzurum’daki savcılara gözdağı vermek amacıyla şehir merkezinde askerî konvoy geçişi planladığı iddiasını da araştırdı. Söz konusu konvoyun, kış tatbikatı çerçevesinde planlı bir faaliyet olduğunu dikkat çekilen raporda, “Konvoyun savcıya gözdağı olarak yansıtılması, bir kısım medya tarafından kurgulanan gündem yaratma amaçlı maksatlı bir çarpıtmadır” deniyor.

Yaptıkları her şey yasalmış

Raporun sonuç bölümünde ise savcının Saldıray Berk hakkında öne sürdüğü iddialarla ilgili hiçbir bilgi, belge, hazırlık ve uygulamaya rastlanılmadığına dikkat çekiliyor. Raporda, “Orgeneral Berk’ in silahlı terör örgütüne bağlı faaliyet gösterdiği iddiası belgeye dayanmayan kişisel ve farazi değerlendirmelerdir. Yasal mevzuata aykırı hiçbir iş ve işleme rastlanılmamıştır” ifadesine yer veriliyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C