Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
"Biz yerinde Deniz Bey'i de destekleriz, Devlet Bey'i de destekleriz."
24 Ağustos 2010 / 17:06
"Milletimize ileriye doğru bir adımı kim attırmışsa, biz o ayağın altına başımızı kaldırım taşı gibi koymaya âmâdeyiz." diyor Fethullah Gülen.

Herkul.org isimli internet sitesinde yayınlanan konuşmasında Fethullah Gülen, 12 Eylül Referandumu ile ilgili yine ilginç değerlendirmelerde bulunuyor.

 

"Herkese karşı müsavi derecede duruyoruz. Biz yerinde Deniz Bey'i de destekleriz, Devlet Bey'i de destekleriz. Elverir ki, yaptıkları şeyler milletimizin bugünü ve yarını adına, devletler muvazenesinde dümene oturması adına bir şey ifade etsin. Benim milletim devletler muvazenesinde yönlendiren, gözünün içine baktıran bir muvazene unsuru olmayacaksa şayet, ne Avrupa umurumda benim, ne Amerika, ne Çin ne de Maçin. Bu açıdan da, milleti oraya götürebilecek her gayret alkışlanmalı."

 

İslami olmaktan öte pragmatist bir yaklaşımı ifade eden Fethullah Gülen’in görüşleri özetle şöyle:

 

“Hiç kimse Anayasa değişiklik paketini ve referandumu Avrupa’ya veya Amerika’ya bağlamamalı; bunlar diyalektik sayılabilecek dedikodudan ibaret yanlış şeylerdir.”

 

“Ramazan-ı şerifte yumuşayan kalbleri de değerlendirerek herkes Referandum konusunda üzerine düşen vazifeyi yapmalıdır. Hatta burada (Amerika’da) oy kullanamayacaklarından dolayı, Türkiye’ye gitmesi mümkün olanlar gitmeli ve oylarını kullanmalılar. Oraya gidince de “Amerika’dan kalktım, bin lira verip buraya geldim; dönerken de o kadar para vereceğim. Bu kadar zahmeti sadece kendi oyum için çekmemeliyim...” demeli; en azından on tane, yirmi tane insanı daha zimmetlemeli, onları da sandığın başına götürmeli ve onlara da bir güzel ‘EVET’ dedirtmeli.”

 

“Referandumda ‘EVET’ denmesini desteklememiz, o işi yapan insanları takdir değil, o işin kendisini takdir meselesidir; kim yaparsa yapsın, yapılan güzel bir işi takdirdir. Bunu Rahmetlik Bülent Ecevit yapmış olabilir, bunu Süleyman Demirel Bey yapmış olabilir, bunu İsmet Sezgin Bey yapmış olabilir, bunu Tayyip Erdoğan yapmış olabilir, bunu Turgut Özal yapmış olabilir, bunu Devlet Bey yapmış olabilir, bunu Deniz Bey de yapmış olabilir. Güzelliği milletimiz adına kim yapmış ve milletimize ileriye doğru bir adımı kim attırmışsa, biz o ayağın altına başımızı kaldırım taşı gibi koymaya âmâdeyiz. Bütün dünya biliyor ki, yeryüzünde dikili bir taşımız yok ve bundan başka da hiçbir sevdamız olmadı.”

Bu yazıya toplam (2) yorum eklenmiştir.
Ahmet Aközlü
26 Ağustos 2010 Perşembe 00:54
Rahmetli...
Ziya Bey,

F. Gülen bir önceki konuşmasında da Bülent Ecevit için "mekanı cennet olsun" demiş ve eklemişti "sözden anlayanlar bunun ne demek olduğunu bilir".

Ben şunu anlamıştım: Bülent Ecevit F. Gülen ile görüşüyordu ve kim bilir belki de onunla bazı sırlarını paylaşmıştı. Belki de Allah ona hidayet nasip etmişti. (Allah cümlemize hidayet nasip etsin)

"Güzelliği milletimiz adına kim yapmış ve milletimize ileriye doğru bir adımı kim attırmışsa, biz o ayağın altına başımızı kaldırım taşı gibi koymaya âmâdeyiz" sözü F. Gülen'i benim gözümde yüceltiyor. Keşke herkes -tarafı ne olursa olsun- böyle düşünebilse.
Ziya
25 Ağustos 2010 Çarşamba 19:07
Ilkesiz aciklama
Her zaman oldugu gibi,bu seferde,F.Gülen Hocanin,yapmis oldugu konusmayi,islamin neresine koyabilirsiniz.Bülent Ecevite rahmetli diyebilen,Deniz Baykali destekleyebilen,hatta bunlarin ayaklarinin altina kaldirim tasi olabilecek kadar alcalan,ilkesizlesen bir kanaat liderine cevap vermeye ile degmez. Selam ve dua ile
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 13 °C
Hakkari
-6 / 9 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C