Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Heron skandalı karartılıyor'
24 Ağustos 2010 / 07:10
Hukukçular Derneği, Hantepe, Gediktepe, Dağlıca ve Aktütün baskınlarıyla ilgili şehit aileleri ve gazilerin şikayetlerini suç duyurusu haline getirdi.

ZAMAN

Dilekçede, Genelkurmay'ın Heron açıklamasının 'karartma' niteliğinde olduğuna dikkat çekildi. Dernek Başkanı Cahit Özkan, iddiaların basit bir ihmalden kaynaklanmadığını, sorumluların yargılanması gerektiğini vurguladı. Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği ise açıklamayı ihmalin belgesi olarak görüyor. Sakarya Şube Başkanı Niyazı Borinli, "Sorumlular derhal açığa alınmalı." diyor.

Genelkurmay Başkanlığı'nın Hantepe'deki Heron skandalıyla ilgili açıklamasına tepkiler dinmiyor. Çelişkilerle dolu 'sisli ve tozlu' açıklama hiç kimseyi tatmin etmedi. Başta şehit aileleri olmak üzere kamuoyu açıklamaya tepkili. Hukukçular Derneği, Hantepe, Gediktepe, Dağlıca ve Aktütün baskınlarıyla ilgili şehit aileleri ve gazilerin şikayetlerini suç duyurusu haline getirdi. Dilekçede, açıklamanın 'karartma' niteliğinde olduğu aktarıldı.

Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Cahit Özkan tarafından kaleme alınan basın açıklamasında, sorumluların özel yetkili mahkemelerde yargılanması gerektiği belirtildi. İddiaların basit bir ihmalden kaynaklanmadığı ifade edilen açıklamada, "Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında görüleceği üzere bu iddiaları askeri ceza mahkemelerinin sonuçlandırması mümkün gözükmemektedir. Geçmişte Dağlıca baskını hakkında ileri sürülen bu tür iddialara ilişkin askeri ceza mahkemesinin 3 yıllık süre zarfında davanın esasına dahi giremediği bizzat Genelkurmay Başkanlığı tarafından açıklanmıştır. Genelkurmay Başkanlığı'nın olaydan 30, Heron görüntülerinin açıklanmasından 21 gün sonra gelen bu açıklaması, eksik ve çelişkileri içermektedir." denildi.

Soruşturma için neden 10 gün beklendi?

Genelkurmay'ın konu ile ilgili bir açıklama yapmak yerine olayı karartmaya çalıştığı vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Açıklama, karartma niteliğindedir. Öncelikle eski Genelkurmay Başkanı, BBG evi gibi gözetlendiği bu görüntülerle doğrulanmıştır. Öte yandan açıklama, iddiaları hafife alan basit bir ihmal eseri saldırıya müdahale edilemediği yönündedir. Soruşturmanın başlaması için neden 10 gün beklenmiştir? Soruşturma neden olay günü başlatılmamıştır? Soruşturma başlatılmışsa bu neden şehit ailelerine bildirilmemiştir? Hantepe aileleri gibi Dağlıca, Aktütün, Gediktepe şehitlerinin ailelerine niçin cevap verilmemiş, sahipsiz bırakılmıştır?"

Hukukçular Derneği'nin Hantepe, Dağlıca, Aktütün, Gediktepe saldırılarında şehit olan askerlerin aileleri ile bir araya gelip İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunduğu belirtilen açıklamada, şehit ailelerinin unutulduğu, sahipsiz bırakıldığı dile getirildi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C