Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arınç'tan TÜSİAD'ın saygınlığı ifadesi
24 Ağustos 2010 / 07:02
Katıldığı bir televizyon programında son günlerde yaşanan TÜSİAD merkezli tartışmalara değinen Arınç “TÜSİAD’ı kimse yok edemez. TÜSİAD Türkiye’de en saygın kurumlardan bir tanesi” dedi.

MİLLİYET

 

“Taraf gazetesi bazı kişilere mail gönderdi ve dedi ki ’Taraf gazetesini niçin okuduğunuzu bir cümleyle söyleyin’. Ben de onlara gönderdim. ‘Bitaraf olmak demek tarafsız olmak demektir, bertaraf olur. Ben tarafım’ dedim. Bu sözümü yayınladılar. Bu sözümden dolayı şimdi bu hale gelmiş olmasından endişe duyarak vazgeçecek değilim. Bu sözün doğruluğu bir tarafa, bunun kime karşı, ne amaçla kullanıldığı başka bir şey. Şöyle bir şey düşünelim, Meclis Başkanı Mustafa Kalemli seçildi, konuşma yapıyor, ben daha sonra Meclis Başkanı oldum, ‘Ben tarafım arkadaşlar’ dedi. ‘Atatürk’ten yana tarafım, ben demokrasiden yana tarafım, ben şundan yana tarafım, ben bundan yana tarafım’. Şimdi sözü dinlediğimiz zaman hepimiz durduk, ’Bundan yana herkes taraf olabilir’ dedik. Bazı konularda tarafsız olmanız gerekir, bazı konularda da düşüncenizi, fikrinizi belirtmeniz gerekir. Doğru ve yanlışın bulunduğu bir yerde ’ben tarafsızım’ demenin boykot etmekten başka bir anlamı olmaz.”

 

‘Kimsenin haddi değil’

Türkiye’de kanaatini söyleyen pek çok kişi bulunduğunu anlatan Arınç şunları kaydetti:


“Şimdi, TÜSİAD gibi bu konularda görüş ifade eden, kitaplar yazan, broşürler yayımlayan, zaman zaman panellerde, yurt içinde ve yurt dışında ’biz şunu istiyoruz’ diye haykıran, açıkça düşüncesini ifade eden, 2000 ve 2001 yıllarında ’Anayasa değişikliği yapılsın’ diye boy boy gazetelere ilan veren bir kuruluşun şimdi susması Başbakan’ı çileden çıkartmış. Diyor ki ’Fikrini açıkla’. Şimdi, ’Fikrini açıkla’ demek ’Ben seni yok edeceğim’ demek değildir. TÜSİAD’ı kimse yok edemez. TÜSİAD Türkiye’de en
saygın kurumlardan bir tanesi. Temsil ettiği bir kitle var, düşüncesi var. ’Ben seni yok edeceğim, bertaraf edeceğim’ anlamında değil. Bu, demagoji yapılıyor.


Maalesef Bahçeli de Kılıçdaroğlu biraz daha fazla, ‘Bunlar yok edecekler sizi aman ha! Demokrasi elden gidecek, söz hakkınız kalmayacak’ şekline getiriyorlar. Başbakan’ın söylediği, ‘Sen bugüne kadar hep konuştun. Her konuda fikrini açıkladın. Niye bu konuda susuyorsun? Bu konuda da fikrini açıkla’ anlamında. Bunu başka maksatla bir yerlere çekmemek lazım. Neredeyse her kuruluş artık fikrini açıkladı.


‘Türkiye İhracatçılar Meclisi fikrini açıklarken Barolar Birliği fikrini açıklarken sen niye fikrini açıklamıyorsun ey TÜSİAD?’ Yoksa bu konuda kararsız kalman doğru değil’ demiştir. Eminim, Başbakan’ı iyi tanıyorum. Yoksa ‘Ben seni yok edeceğim, bertaraf edeceğim...’ Bu kimsenin haddi de değildir, doğru da değildir. Bunu yapmak mümkün de değildir.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 13 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
10 / 17 °C