Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başörtülü hakimleri Kazan mı yaktı
23 Ağustos 2010 / 22:34
Başörtüsü yasağına çözüm önerisi getirmek istediği için kapatılan RP'nin Adalet Bakanı Şevket Kazan hakkında çarpıcı iddia. Vakit yazarı, Kazan'ın yüksek puan almış başörtülü hakim adaylarını saf dışı etmesini yazdı.

HABER7

Emekli Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Çiçek, başörtüsü yasağına karşı çözüm önerisi getirmesinden dolayı kapatılan Refah Partisi'nin Adalet Bakanı Şevket Kazan'ın, yazılı ve sözlü sınavdan yüksek puan almış dört başörtülü hakim adayının puanlarının silinerek elenmesine neden olduğunu yazdı. 

Vakit Gazetesi yazarı olan Nusret Çiçek, Refah-Yol döneminin Adalet Bakanı Şevket Kazan, hakkında çok çarpıcı bir iddiayı ortaya attı. Emekli Ağır Ceza Mahkemesi Hakimi Çiçek, başörtüsü yasağına karşı sunduğu çözüm önerisinden dolayı kapatılan Refah Partisi'nin Adalet Bakanı Şevket Kazan'ın, yazılı ve sözlü sınavdan yüksek puan almış dört başörtülü hakim adayının puanlarının silinerek elenmesine neden olduğunu yazdı. 

Türkiye'nin bir çok il ve ilçelerinde Savcı, Başsavcı olarak görev yapan Adalet Bakanlığı'nda Bakan Danışmanı, Personel Genel Müdür Yardımcısı, Tetkik Hakimliği görevlerinde bulunan ve son olarak da Ankara Başsavcı Vekili olarak görev yaptıktan sonra, Ağır Ceza Mahkemesi hakimliğinden emekli olan Çiçek, Şevket Kazan'ın Adalet Bakanı olduğu dönemde, yazılı ve mülakat sınıvını yüksek puanla geçen dört başörtülü hakim adayı kızın aldıkları puanların düşürülerek, yerlerine imtihanı kazanmayan başkalarının yazıldığını öne sürdü.

Refah-Yol Hükümeti döneminde hakim sınıfından bürokrat olduğunu ve yapılan Hakim Adayları Sınavı'nın yöneticisi olduğunu aktaran Çiçek'in çok konuşulucak iddiası şöyle: "Kazananlar arasında başörtülü dört kızımız vardı. Birisinin babası albay (Hasan), o da silleyi diğer taraftan yemişti... Bu dört başörtülü kızımız hem yazılıyı hem de mülakatı kazanmışlardı. Ne var ki bir gün listeyi, bakan istiyor diye özel kalemden (Şevket beyin Müdürü Halis vardı, bu kişi sonradan DSP İl Genel Meclis üyesi oldu) gelip aldılar... Liste bana dönünce, ne göreyim! Dört kız adayın daha önce almış oldukları yüksek puanlar düşürülerek yerine imtihanı kazanmayan başkaları yazılmış..."

Çiçek, puanları silinerek Hakim olmaları engellenen kızlardan birisinin sözlerinin hala kulaklarında olduğunu ve “Sizi Allah’a şikayet ediyorum...” dediğini de kaydetti.

Nusret Çiçek sözleri için, "İftira değil, çamur değil... Olay gerçek... Bugün dünya yarın ahret... Olayın canlı şahitleri hâlâ görevde..." diyerek de güvence verdi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
Hakkari
-4 / 8 °C
İstanbul
7 / 11 °C
İzmir
7 / 15 °C