Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Müzeyi tekrar kiliseye çevirelim!
23 Ağustos 2010 / 14:47
Sümela manastırının özel izinle bir günlük ibadete açılmasının ardından Ermenilere ait Akdamar kilisesi konuşulurken, Bardakoğlu Saint Paul müzesinin de kiliseye çevrilmesi gerektiğini ifade etti. Bardakoğlu Ayasofya müzesine ise değinmedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, bugün Milliyet gazetesinde yayınlanan haberinde Sümela Manastırı’nda yapılan ayinin ‘dini özgürlükler’ açısından memnuniyet verici olduğunu söyledi.

 

Tarsus’taki Saint Paul müzesi kiliseye dönüştürülmeli

 

Bardakoğlu “Tarsus’taki Saint Paul Kilisesi’nin müze olmak yerine artık kilise olarak hizmet vermesini daha doğru buluyorum. Hıristiyanların da bu yönde talepleri var. Batıda gittiğimiz her yerde Saint Paul Kilisesi’nin neden müze olduğunu izahta zorlanıyoruz. Bir yer Hıristiyanlar açısından kutsalsa ve onlar orada ayin yapmak istiyorlarsa bunu engellemenin hiçbir izahı olmaz. Elbette Batı Trakya’daki, Avrupa’daki Müslümanların din özgürlüğünü de sonuna kadar savunmalıyız. Avrupa’da bugün 3 binden fazla cami var. Avrupa bir minareyi yasakladığı vakit fevkalade rahatsız oluyoruz. Aynı şekilde biz kendi coğrafyamızda farklı inanç mensuplarının özgürlüklerini korumalıyız. Sümela, Akdamar, Saint Paul gibi, Hıristiyanların din özgürlüğü adına atılan adımları dinimiz ve tarihi geleneğimiz açısından son derece gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu asla bir kaygı konusu olmamalıdır.” dedi.

 

Kötü Ezan’ın sorumlusu ucuz hoparlör

 

Bardakoğlu ezanla ilgili şikayetleri ise şöyle yanıtladı. “Camilerimizi yapan insanlar hoş insanlar ama hoparlör sistemi paralarının bittiği döneme denk geliyor ve en ucuz ses sistemini alıyorlar. İnsan sesinin güzelliğinin katili bu hoparlörler. Ezan, güzel okunduğu vakit, rahatsız olacak bir tek Allahın kulu yoktur ülkemde. Ne insan sesinin güzelliği, mikrofonun ve hoparlörün mekanikliğine kurban gitmeli, ne desibeli çok yüksek, camları titreten ezan okumalıyız ne ezan sesini kısmalıyız. Ezan sesi, ihtiyaca, minarenin yapısına ve civardaki evlere göre ayarlanacak.”

 

Aleviler için genel müdürlük

Ali Bardakoğlu Alevilerle ilgili gelen talepleri de idare ve siyaset iki ayrı alandır, biz 657’ye tabiyiz ve anayasal sistem içindeyiz, diyerek değerlendirdi. “İnançlara, mezheplere göre yapılar oluşturmaya başlarsak, bunun getireceğini, götüreceğini tartışmalıyız. Açık yüreklilikle tartışırız. Kamuoyu ile paylaşırız. Söylediğimiz sözü insanlar mutlu olsun, ortalık şenlensin diye söylemiyoruz. Konu bir teolojik açıdan ele alınır bir de idari, siyasi açıdan ele alınır. Biz teolojik açıdan açıklama yaparız. Din bilimi açısından, din hizmetleri açısından, dini hayat açısından ele alırız. İdare ve siyaset ayrı bir konudur. İdari olarak bir 657’ye tabiyiz. Anayasal sistem içerisindeyiz.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C