Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye ve Dünya sınıfta kaldı-Foto Galeri
23 Ağustos 2010 / 11:39
En az 1,5 milyar dolar yardım gereken Pakistan’a tüm dünyanın toplayabildiği, üç haftanın sonunda 500 milyon dolar oldu.

FOTO GALERİ

 

Müslüman Pakistan halkına en büyük yardım Suudi Arabistan tarafından yapıldı. Petrol zengini Arabistan’dan yapılan yardım 105 milyon dolar. Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Arabistan Amerika’dan silah alımı için 60 milyar dolarlık bir anlaşma yapmıştı.

 

Yardımlarda ikinci sırayı 86 milyon dolarla, şu anda bilfiil Müslümanlarla savaşan Amerika tarafından yapıldı.

 

Bu rakamlar New York Times gazetesinde de yer aldı. Gazete Müslümanların kutsal ayı Ramazan içerisinde gerçekleşen bir felakete Müslüman ülkelerin yaptığı yardımın Amerika’nın yardımı ile kıyaslanamayacak düzeyde olduğunu yazdı. En büyük yardımı yapan Türkiye’nin katkısı ancak 11 milyon dolar iken Kuveyt’inki de 5 milyon dolarda kaldı.

 

Avrupa Birliği yapacağı yardımı 90 milyon doların üzerine çıkaracağını bildirirken, Birleşmiş Milletler de 40 milyon dolar taahhüt etti.

 

Müslümanların dilinden düşmeyen kardeşliğin, üstelik de kardeşlik duygularının zirve yapması gereken bir ayda, her akşam duaların dünya Müslümanları için yapıldığı bir ayda, Pakistanlı Müslümanlara Türkiye’nin el uzatamaması çok acı bir durumu gösteriyor.

 

Haiti’de 3 milyon kişinin etkilendiği depreme tüm dünyanın yaptığı yardım 3.3 milyar dolar, 5 milyon kişinin etkilendiği Endonezya’ya 6.2 milyar dolar olmuştu.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C