Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gülen’in ‘Dönmesi için engel yok’
22 Ağustos 2010 / 19:15
Kanal 24 televizyonunda Hafta Sonu Moderatörü programına katılan Cemil Çiçek, Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı. Star gazetesinde yayınlanan açıklamalarında Çiçek Hanefi Avcı’nın iddialarına da değindi.

Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın kitabındaki iddialar için ''Devletin içinde şöyle bir iddia ortaya atılıyor. Cemaatler hiç olmadığı kadar etkili mi olmaya başladılar? Karar alma süreçlerini çok mu etkiliyorlar?'' sorusu sorulan Cemil Çiçek, kitabı okumadığını, okuyan bir köşe yazarının değerlendirmesinde kitabın somut olaylara dayanmadığını ifade ettiğini belirterek, ''Somut olaylar yerine belli kanaatleri kitap haline getirmiş gibi'' dedi.

Çiçek, ''Böyle bir şey var mı, cemaatler etkili oluyor mu?'' sorusuna verdiği cevapta ''Kanaatler üzerinden hüküm tesis etmek ne kadar doğrudur? Biz evvela olaya hukuk açısından bakarız ve deriz ki hakim karar verirken anayasaya, hukuka ama her şeyden önce de dosyadaki delile bakar. Delil yoksa mahkum etmek de olmaz. Siz bir yargıya varacaksanız bunu delillendirmiş olmanız gerekir. Delillenmiyorsa bu kanaat olarak kalır. Buna katılan da olur, katılmayan da olabilir'' dedi.

Cemil Çiçek, ''Bir gözleminiz var mı?'' sorusunu da şöyle yanıtladı:

''Devlette görev yapan insanlar objektif şartlara göre göreve alınır. Gerekli nitelikleri taşıyorsa, kafasının içini, beynini okuyamazsınız kimsenin. Diyelim ki 30 yaşından küçük olacak, yüksekokulu bitirmiş olacak, sabıkası olmayacak, doktorası olacak. Bu şartları taşıyan herkes o göreve gelmeyi hak eder. Bu şartları taşıyor ama şudur, budur diyorsa, bu şahsi değerlendirme konusu olur. Bu doğru olabileceği gibi keyfi değerlendirmelere de kapı açar. Dolayısıyla hukuk devletinde esas olan objektif kurallardır, ona göre bakmak lazım. Kitapta o değerlendirme doğruysa somut olayları değil de bir kısım kanaatlerin yorumu tarzında bir değerlendirme var. Onun için meseleye herkes kendi yönünden baksın, değerlendirsin.''

''BU VATAN HERKESİN''

''Fethullah Gülen'in Türkiye dönüşü konjonktürel bir şey mi, yoksa hukuksal engel var mı?'' şeklinde sorulan soruya ise Çiçek şöyle cevap verdi:

''İnsanların dönüp dönmemesi kendi kararlarının sonucudur. Kendileri nasıl isterlerse dönerler. Adalet Bakanlığım sırasında bana böyle bir soru sorulmuştu. O zaman devam eden bir dava vardı, sonra bitti, kesinleşti. Bir insanın kendi vatanına, kendi ülkesine dönmesini engelleyecek hiçbir şey yoktur. Yasal olarak yok. Ne bu Sayın Gülen için ne de bir başkası için, vatandaşlıktan ihraç edilmediği sürece. Velev ki suç işlemiş bile olsa insanlar kendi ülkesine döner. Bu onun hakkıdır. Bu vatan herkesindir. Onun için hukuken engelleyici bir durumun olmadığını biliyorum ve bu kanaatteyim. Dönmesi için herhangi bir engel söz konusu olamaz. Onun dışındaki konu kişilerin kendisinin takdir edeceği bir konudur. Bu işlerde hukuk açısından baksak problemimiz olmayacak. Herkes kendi kanaatine göre değerlendirme yapıyor. Dönmesi için hiçbir engel yoktur.''

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C