Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran Buşehr Nükleer Tesisini açtı
22 Ağustos 2010 / 10:13
İran'ın ilk nükleer santrali Buşehr'e yakıt yükleme işlemine törenle başlandı.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi ve Rusya Atom Enerjisi Ajansı (Rosatom) Başkanı Sergey Kriyenko'nun katıldığı törenle, Buşehr nükleer santraline yakıt yüklenmeye başlandı.

Santraldeki 163 yakıt çubuğu ve reaktöre 82 ton yakıt verileceği ve bu işlemin 5 eylüle kadar süreceği belirtiliyor.

Tamamen hizmete açılması halinde santralin 1000 megawat elektrik enerjisi üretebileceği belirtiliyor.

Salihi törende yaptığı açıklamada, Buşehr nükleer santraline yakıt verilmesini büyük başarı olarak değerlendirdi.

Salihi, ''Buşehr nükleer santrali, İran halkının ülkülerine ulaşmasında sabır ve direnişin bir sembolüdür'' dedi.

Santralin elektrik enerjisi üretmeye hazır hale getirilmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Salihi, işbirliğinden dolayı Rusya'yı takdir ettiklerini belirtti.

Salihi, nükleer enerji konusunda Rusya ile daha fazla işbirliği yapılacağına dair inancını dile getirdi.

Diğer taraftan İran ve Rusya arasında nükleer enerji alanında işbirliğini öngören üç mutabakat zaptı imzalandığı bildirildi. Belgeler, Buşehr'in yakıt verilme sürecinden hizmete açılana kadar ''Atom santrali'' olarak adlandırılmasını, nükleer santraller konusunda işbirliği için ortak şirketler kurulmasını ve Buşehr'in tamamen hizmete girmesi için gerekli diğer işlemlerin yapılmasını öngörüyor.

20 nükleer santrale daha ihtiyaç var

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, İran'ın Buşehr nükleer santrali ölçeğinde 20 santrale daha ihtiyacı olduğunu belirtti.

Ahmedinejad, El Cezire televizyonuna verdiği demeçte, nükleer enerji faaliyetlerinin süreceğini ve ülkenin nükleer enerjiye gereksinimi olduğunu belirtti.

Buşehr nükleer santrali ve yapılması planlanan diğer santraller için yakıtın gerekli olduğunu vurgulayan Ahmedinejad, güven sorunu nedeniyle yakıtı satın almak yerine yurt içinde üretilmesinin tercih edildiğini belirtti.

''ABD ve Avrupa, bugün İran'a benzin satışını yasaklamış, halbuki benzin nükleer bir yakıt değil'' diyen Ahmedinejad, ''Açıkça söylemek gerekir ki, biz onlara güvenmiyoruz'' dedi.

Ahmedinejad, artan enerji talebini karşılamaya yönelik olarak, ''Buşehr nükleer santrali ölçeğinde 20 yeni nükleer santrale ihtiyacımız var'' dedi. (Irna)

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C