Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İki yüzlü sanılan ‘Özgürlük’ anlayışı
22 Ağustos 2010 / 09:22
Ak Parti tarafından yükselen Avrupa’da özgürlük adına ne varsa onu istiyoruz çığlığına denk gelen bir gelişme yaşandı Avrupa'da.

Associated Press ve Reuters ajanslarının verdiği bir haberde Hollandalı Müslüman bir gruba Hollanda Yargısı tarafından 2.500 Euro para cezası kesildiği bildirildi.

 

Grup, Yahudi soykırımı konusunda yayınladığı karikatür dolayısıyla bu cezaya çarptırılırken, Mahkeme kararının gerekçesinde 2006 yılında Arab European League (AEL) isimli web sitesinde yayınlanan karikatürün “gereksiz yere yaralayıcı” olduğu öne sürülerek, “Mahkeme, ifade özgürlüğüne çok büyük önem atfeden ve bunu tamamen savunan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Yahudi soykırımını inkar veya önemsiz gösterme konusunda istisna yapmadığına işaret eder.” denildi.

 

Karikatürde, Auscwitch’de yerde yatan ölülere bakan iki kişiden biri “Bunların Yahudi olduğunu sanmıyorum” diyor. Diğeri ise “Bir şekilde 6 milyon rakamını bulmak zorundayız” diyor.

karikatur-holocaust.jpg 

Reuters’in haberinde Hollandalı grubun Soykırımı tartışmak istemediği, ifade özgürlüğü konusunda yapılan çifte standardı yansıtmak istediği söylendi.

 

AEL bu karikatürü 2006 yılında Danimarka’da Hz. Muhammed hakkında yayınlanan tahkir edici karikatür dolayısıyla gündeme taşımıştı.

 

Batı kaynaklı özgürlük kavramının göründüğü kadar yaldızlı bir anlam taşımadığını gösteren bu durum, İslam’a hakaret etmenin normal olduğunu, aksinin ise mümkün olmadığını ifade ediyor. Mahkemenin kararı kavramın Batı ideolojisi içerisinde yerine tam olarak oturduğunu ispatlarken bu ideolojiyi benimsemeyen hiç kimse tarafından savunulamayacağının da göstergesi.

 

Gerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin gerekse yerel mahkemelerin Müslümanlarla doğan ihtilaflarda verdikleri 'aynı' kararların çifte standart şeklinde algılanması, özgürlük kavramının temelde 'doğru' bir kavram olduğu yanılsamasından kaynaklanıyor. Bu tür ihtilaflarda bugüne kadar verilen kararlar, Batı dışında ikiyüzlüce bulunurken hiçbir zaman Batılı yetkililer tarafından özgürlük tanımını ihlal ettiği şeklinde anlaşılmadı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 11 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
7 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C