Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
'Şehir Dindarlığı'na çağrı!
22 Ağustos 2010 / 08:10
Bu ayın başında Ak Parti içinde Ramazan’da yapılacak umrenin Referanduma ve kampanya sürecine denk gelmesi dolayısı ile ertelensin genelgesi yayınlandığı haberleri yayılmıştı.

Haberlerde Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek tarafından Umre tarihinin referanduma denk gelmesinin kampanyayı olumsuz etkileyeceğinin söylendiği, bunun üzerine Başbakan Tayyip Erdoğan’ın teşkilatların ve belediye meclis üyelerinin Ramazan umresi programlarına dahil olmamaları uyarısı yapılmasını istediği ve ardından il teşkilatlarına gönderilen genelgeyle de “yurtdışına çıkışların” 12 Eylül’e kadar kaldırıldığı öne sürülmüştü.

 

Bu iddialara karşılık, her fırsatta kendisinin ve kurumunun siyasetin dışında olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’na siyasilerin referandum konuşmaları ve umre/referandum tartışması soruldu.

 

Bugün Milliyet gazetesinde yer alan haberde Ali Bardakoğlu sertleşen siyasi ortamı yumuşatmaya yönelik çağrı yaptı. Bardakoğlu “Hepimiz üslubumuza dikkat etmeliyiz. Belli şahısları, belli hedefleri zikredersek olmaz. Toplumda her kesimin, her zaman üslubuna, karşındaki insanın incinip incinmeyeceğine dikkat etmesi lazım. Peygamber efendimizin bir Müslüman tabiri vardır: ‘Müslüman elinden ve dilinden hiç kimsenin incinmediği kimsedir.’ dedi.

 

Kent dindarlığı

Mehmet Altan’ın ‘Kent dindarlığı’ ifadesine vurgu yapan Bardakoğlu “Ramazan’da artık şehir dindarlığını yakalayalım. Herkes birbirine beyefendi, hanımefendi olarak davransın. İncitmeden, ayrıştırmadan, üzmeden orucun bereketinin ve manevi coşkusunun davranışlarımıza yansıması lazım.” dedi.

 

Bilindiği gibi Mehmet Altan’ın ‘Kent Dindarlığı’ isimli kitabında ‘kültürleşmiş İslam’ tabiri ile tamamen bireylerin özel hayatlarına hapsedilmiş, hayatı tamamen İslam dışı ve karşıtı akla terk etmiş bir İslam anlayışı tanımlanıyor. Burada kullanım amacının da Ilımlı İslam’ın yayılmasına hizmet etmek olduğu anlaşılıyor.

 

Umre programı

Umre tarihinde referandum konusunu değerlendirirken Bardakoğlu “Umre programımız aylar öncesinden hazırlandı. Vatandaşlara duyuruldu, müracaatlar alındı ve evler, oteller ona göre tutuldu. Bu büyük bir organizasyon. Aylar öncesinden herkesin gidiş dönüş saatleri belli oldu.THY’ye ona göre listeler verildi. Uçuşlar ayarlandı. Bayramdan sonra dönecekler de var” dedi.

 

Hangisi sevap?

Bardakoğlu “Referanduma katılmak mı sevap, umreye gitmek mi sevap gibi bir tartışma doğru değil. Elmayla armudu toplamak gibi farklı şeyler. Biz her zaman siyasetin dışında hatta üzerinde olduk. Siyasetin yapıp ettikleri geride kalacaktır. Dünyanın cevap anahtarı ile Allah’ın cevap anahtarı farklı.” dedi.

 

Mahya tartışması

Bardakoğlu, referandum nedeniyle “Hayırlı Ramazanlar” yazılı mahyaların camilere artık asılmadığı eleştirilerine yönelik olarak “Ramazanın manevi iklimi her şeyin üzerini sükûnetle kapsasın. Hiçbir tartışma referandum dâhil ramazanın bereketine mani olmamalı. Mahyaların, camilerin bir tartışmaya mahal olmasını doğru bulmuyorum” karşılığını verdi.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
MERT YiGiT
22 Ağustos 2010 Pazar 12:45
Analiz
Diyanet gibi kurumun basina gelen profösör kimliginde muhterem zatlarin nasil oluyorda " siyaset ile politika kavramlarini bir birine karistirabiliyorlar.
Ben cahil bir vatandas olarak "siyasetin " yönetme sanati,idare ve organize yapabilme yetenegi ve kabiliyet iradesini ortaya koyma . Islam dinin temelide idare ve iktidar olma konulari tesvik edildigini sevgili peygamber efendimizin hayatinda görebiliyoruz. Ancak adil ve yalansiz olmak sartiyla . Politika ise öyle temiz bir sey degil . Kaypaklik,demogoji,polomik haksiz oldugu halde rakibi yenme sanati temelinde yalan olan bati menseyli bir kavram .
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C