Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pakistan İslamcı hayır kuruluşlarına savaş açtı
21 Ağustos 2010 / 07:27
Pakistan sel kurbanlarının duyduğu öfkeden faydalanmak isteyen İslamcı militanlarla bağlantılı hayır kuruluşlarıyla mücadele edeceğini açıkladı. Yetkililer bu tür kuruluşların Taliban’la savaşta atılan adımlara çelme takabileceğinden endişeli

Reuters-HÜRRİYET

 

Pakistan hükümeti sellerden etkilenen milyonlarca insan ayardım ulaştırma konusunda zorluklar yaşarken, kaynakları çok daha kısıtlı olan İslami hayır kuruluşları boşluğu doldurmak için şimdiden harekete geçti.

 

Bu hükümetin militan gruplarla bağlantılı hayır kuruluşlarına karşı gündeme getirdiği ilk kısıtlama değil. Durumu eleştirenler yetkililerin örgütlerin faaliyetlerini durdurmaya pek gönüllü olmadığını, yasaklanan örgütlerin de yeni isimler altında yeniden kurulduğunu belirtti.

 

Pakistan İçişleri Bakanı Rehman Malik, “Yasaklı örgütlerin selin vurduğu bölgeleri ziyaret etmesine izin verilmiyor” dedi. Malik, bu tür örgütlerin fon toplayan üyelerinin tutuklanacağını ve Terörle Mücadele Yasası kapsamında yargılanacağını ifade etti.

 

ZERDARİ VE KERRY'DEN ÇAĞRI

Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari ve ABD’li Senatör John Kerry Perşembe günü yaptıkları açıklamalarda militanların selleri kendi çıkarlarına kullanmaya çalıştıkları yönünde uyarılarda bulundu. Aynı durum 2005 yılında Keşmir bölgesinde yaşanan depremden sonra da yaşanmıştı.

 

Üç hafta süren seller 4 milyondan fazla Pakistanlıyı evsiz bırakarak ülkeyi büyük miktarlarda yardıma muhtaç bıraktı. Ülkede 8 milyon kişinin insanî yardıma ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.

 

Seller köyleri yerle bir etti, enerji santrallerinin yıkılmasına ve köylülerin can damarı olan yolların ve köprülerin kullanılamaz hale gelmesine neden oldu. Hükümet, Taliban militanlarına karşı operasyonlarını sürdürürken, ülkede istikrarın sağlanmasında bir dereceye kadar başarılı oldu.

 

YARDIMLARIN YÜZDE 60'I TOPLANDI

Perşembe günü Birleşmiş Milletler (BM) Genel Konseyi’nde yapılan özel bir toplantıda ABD Pakistan’a daha fazla maddi yardım yapılmasının yolunu açtı. Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ülkeye 60 milyon dolar daha gönderme sözü verdi. Böylece Washington’ın toplam katkısı 150 milyon doları buldu.

 

İngiltere Kalkınma Bakanı Andrew Mitchell, Londra’nın katkılarını iki katına (topkam 100 milyon dolar) çıkaracağını belirtti. Avrupa Birliği adına konuşan Belçika Dışişleri Bakanı Steven Vanackere ise daha önceden söz verilen 110 milyon euroya ek olarak 30 milyon euro daha bağış yapacaklarını söyledi.

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, BM’nin 459 milyon dolarlık yardım çağrısının yaklaşık yüzde 60’ının toplandığını söyledi.

 

"EN KISA ZAMANDA HAREKETE GEÇMELİYİZ"

Perşembe günü Zerdari’yle birlikte selden zarar gören bölgeleri ziyaret eden Kerry, birilerinin halkın öfkesinden faydalanmasına engel olmak için önlem alınması gerektiğini belirtti.

 

Kerry, Taliban’a açık bir gönderme yaparak, “Pakistanlıların sabrının taşmasını önlemek için en kısa zamanda harekete geçmeliyiz. Karşı karşıya olduğumuz zorluğu anlamamız hepimiz için çok önemli” dedi. Kerry, “Güvenlik kaygılarını da paylaşıyoruz” dedi.

 

Felaketin henüz başlangıcında İngiltere ve Fransa liderleriyle buluşmak için bir geziye çıkan Zerdari büyük eleştiri toplamıştı. Pakistan Cumhurbaşkanı, Kerry’yle birlikte yaptığı açıklamalarda militanların sellerden çıkar sağlamak isteyebileceğinin altını çizdi.

 

Bu haber Reuters'da yayımlanan "Pakistan to clamp down on Islamist militant charit" başlıklı haberden derlenmiştir.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 13 °C
Hakkari
-6 / 9 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C