Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Avcı, Ergenekon’u aklamaya çalışıyor’
21 Ağustos 2010 / 06:49
Gülen’in avukatı: Ergenekon sanıklarını masum göstermek için tamamen hayali iddialar ortaya atılıyor

STAR

Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın ‘Haliç’te yaşayan Simonlar; Dün Devlet Bugün Cemaat’ adlı kitabındaki iddialar üzerine Fethullah Gülen’in avukatı Orhan Erdemli açıklama yaptı. Kitabı ve kitapla ilgili yayınlanan haberleri karalama kampanyası olarak değerlendiren Erdemli, “Dün bazı gazetelerde Avcı’nın kitabına dayanarak  tamamen hayali, asılsız iddialara yer verilmiştir” dedi. İşte o açıklama:

MESNETSİZ SALDIRI: Bütün devlet kuruluşları ve idarecileri zan altında bırakıldığı gibi müvekkilime de illegal bir örgüt kurarak devletin tüm kurumlarını ele geçirmekle suçlayarak, kişilik haklarına hukuka aykırı olarak çok ağır, haksız ve mesnetsiz saldırıda bulunulmaktadır.

BERAAT ETTİ: İddiaların gerçek dışılığı yargı kararlarıyla kanıtlanmış ve iddia sahipleri mahkum edilmiştir. Müvekkilimin masumiyeti kesinleşmiş yargı kararı ile sabittir.

İNFAZ: Gülen’in beraatını hazmedemeyen çevreler, çok sayıda silahlar, bombalar, suikast planları ele geçirilen Ergenekon  davasını fırsat bilerek, ‘Devlet kurumlarında Gülen’in örgütlendiği’ iddialarını tekrar gündeme taşımışlar infaza devam etmişlerdir.

DİKKAT ÇEKİCİ: Hükümeti devirme planları nedeniyle yargılanan  sanıkların masum gösterilmeye çalışılması dikkat çekici. Müvekkilim üzerinden yargı etkilenmeye, kamuoyu yanlış yönlendirme çalışılıyor.

OLDUKÇA MANİDAR: Bu iddiaların, Eskişehir İl Emniyet Müdürü makamında bulunan ve bütün bu hukuki süreçlerden haberdar olması gereken Hanefi Avcı tarafından sadece ‘duyumlara’ dayalı olarak ileri sürülmüş olması da oldukça manidardır.

Bakanlık inceleme başlattı 

Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, polis ile özel yetkili adliyelerde cemaat yapılanması olduğu, Ergenekon ve Balyoz Davaları’nın içinin boş olduğunu savunduğu kitabı nedeniyle soruşturmalık oldu. İçişleri Bakanlığı, Avcı’nın “Haliç’te yaşayan Simonlar; Dün Devlet Bugün Cemaat” adlı kitabındaki iddiaları incelemek üzere iki polis başmüfettişi görevlendirdi. Avcı kitabında, Deniz Baykal’ın kaseti, generallerin ses kaydı, Dink, Malatya ve rahip cinayetleri ile ilgili iddialarda da bulunuyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C