Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Basına bir ay şiddet sansürü
21 Ağustos 2010 / 06:29
Venezuela’nın başkenti Caracas’taki mahkeme, çocukların zarar görmemesi için gazetelerin şiddet içerikli fotoğraf basmalarını bir ay süreyle yasaklama kararı aldı.

TARAF

Önceki gün hükümete muhalif iki gazetede, kurşunlanmış cesetlerin morgdaki fotoğraflarının basılmasının ardından alınan kararda, “yazılı basının, cürüm sonucu olsun olmasın, çocukların manevi ve psikolojik durumlarını tehdit edecek şiddet ve kan içeren fotoğrafları basmaktan kaçınmaları gerektiğine” hükmedildi. Geçen cuma El Nacional gazetesinin ön sayfasında “ülkede artan güvensizlik” başlığı altında yer alan fotoğraflar pazartesi günü de diğer muhalefet gazetesi Tal Cual ’da yayımlanmıştı.

El Nacional gazetesi, mahkeme kararının ertesi gününde ise birinci sayfasında hiçbir fotoğraf kullanmadı ve “sansürlü” yazısıyla yayımlandı.

Hükümet söz konusu fotoğrafları, 26 eylüldeki seçimler öncesinde Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’in Sosyalist Partisi aleyhindeki kampanyanın bir parçası olarak değerlendirirken, gazeteler de yasağı yaklaşan seçimler öncesi ifade özgürlüğüne saldırı olarak yorumluyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C