Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İrtica 'kırmızı kitap'tan çıkıyor
21 Ağustos 2010 / 06:26
'İrtica tehdidi'ni Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'nden çıkarma çalışmasında sona gelindi. İrtica, 'soyut ifade' olduğu gerekçesiyle tehditler arasında sayılmayacak

Tarık IŞIK-RADİKAL

ANKARA - Hükümet, ‘irtica tehdidi’ni Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nden (MGSB) çıkarmak için ilk somut adımı attı. Milli Güvenlik Kurulu’nun gündemine alınan yeni düzenlemeye göre MGSB’de, ‘soyut ifade’ olduğu gerekçesiyle ‘irtica tehdidi’ bulunmayacak.    

Dünyadaki örnekler
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de bir süre önce MGSB’nden çıkarılacağının sinyalini verdiği ‘irtica tehdidi’ ifadesi için uzun süredir Başbakanlık’ta devam eden çalışma son aşamaya geldi. İstanbul’da dün toplanan Milli Güvenlik Kurulu’nda da gündeme geldiği belirtilen çalışmaya göre, ‘kırmızı kitap’ olarak da nitelendirilen belgedeki iç tehdit tanımı değiştirilecek. Anayasa ve yasalarda suç olarak tanımlanmayan hiçbir eylem yeni belgede yer almayacak.

Başbakanlık bürokratlarının, yeni taslak metni hazırlarken, ABD, Britanya, Rusya ve Fransa’daki örnekleri inceledikleri ifade edildi. İlgili kurumların da görüşüne sunulan taslak çalışmaya, MGK toplantısında dile getirilen görüşler de dikkate alınarak son şekli verilecek.

PKK öncelikli tehdit
‘İrtica’ tehdidinin yer almadığı yeni belgede, bunun yerini ‘öncelikli’ olarak PKK alacak. Ayrıca, ‘Dini istismar eden silahlı örgütler’, ‘Kaide’ ve ‘Hizbullah’ gibi tanımlamalar da belgede yer almaya devam edecek. Yeni belgede, ‘irtica’ gibi soyut tanımlamalar yer almayacağı için, bir kısım fişlemelerin de dayanağı kendiliğinden ortadan kalkmış olacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin görev ve sorumluluk alanı, ‘sınırların korunması’ ve ‘dışarıdan gelecek’ tehditler olarak çiziliyor.

Dış tehdit algılamaları arasında, ‘nükleer tehdit’ de sayılırken, Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada nükleer silah üretimine ve kullanılmasına karşı olduğu vurgulanıyor. Nükleer enerjinin ancak barışçıl amaçlarla kullanımının desteklendiği ifade ediliyor. Bugüne kadar belgede yer almayan gıda güvenliği, iklim değişikliği, küresel ısınma, çevre kirliliği, enerji güvenliği gibi tüm dünyayı tehdit eden sorunlara da belgede yer verilmesi bekleniyor.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 11 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
7 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C