Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zaman geçtikçe dertler büyüyor
20 Ağustos 2010 / 06:17
Pakistan'da zaman ilerledikçe durum kötüleşiyor. Acil yardım bekleyen insan sayısı 8 milyona çıktı. Neyse ki bağışlar hızla artıyor: Suudi Arabistan, 100 milyon dolar sözüyle zirvede...

RADİKAL

İSLAMABAD - Tarihinin en büyük sel felaketini yaşayan Pakistan’a en büyük yardımı 100 milyon dolarla Suudi Arabistan’ yapacak. Petrol zengini Suudi Arabistan böylece ABD’yi geride bırakarak, Pakistan’a en fazla bağış yapan ülke olacak. İngiliz The Guardian gazetesinin İslamabad muhabiri Seyid Şah, Suudi Arabistan’ın kararının, Müslüman ülkelerin afetzedelere yeterince yardım etmediklerine yönelik eleştirilerden sonra geldiğini yazdı. Financial Times’dan Matthew Green’in haberine göreyse Asya Kalkınma Bankası, Pakistan’a acilen 2 milyar dolar kredi verme teklifinde bulunacak.
Bu arada Birleşmiş Milletler (BM), Pakistan’da acilen yardıma ihtiyaç duyan insan sayısının 6 milyondan 8 milyona yükseldiğini açıkladı. BM insani yardım operasyonları sözcüsü Maurizio Giuliano, “Zaman ilerledikçe durum daha da kötüleşiyor. Şu anki tahminlerimize göre acil insani yardıma muhtaçların sayısı 8 milyon” dedi.
BM’nin belirlemelerine göre evsiz kalanların sayısı da 4 milyonun üstünde. BM Güney Asya yöneticisi Daniel Toole, Çocuk Fonu UNICEF’in, başta 47 milyon dolar olarak duyurduğu yardım çağrısını, beş katına çıkarmayı düşündüğünü açıkladı.
Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Tarık Azizuddin de uluslararası topluma yardım çağrısında bulundu. Büyükelçi, ülkesindeki sel felaketinin 2004’teki tsunami, 2005’teki deprem ve bu yıl Haiti’yi vuran depremin neden olduğu mağduriyetin toplamından daha fazla insanı etkilediğini anlattı. 

Bir ekmeğin yarısı Türkiye...
“İnsanların yemeğe, suya, ilaca, çadıra, geçici barınaklara, battaniyelere ihtiyacı var” diyen Büyükelçi Tarık Azizuddin, Türkiye’yle Pakistan arasında felaket anlarında karşılıklı yardımlar yapıldığına dikkat çekilmesi üzerine de, “Biz yaptığımız yardımları söylemeyiz. Ne yapabilirsek her zaman yaparız. Elimizde bir parça ekmekle oturuyorsak, birisi yanımıza gelse, yarısını bölüp ona veririz. İşte Türkiye’yle Pakistan’ı birbirine bağlayan ruh bu. Türkiye bize, bizim ona yaptığımız gibi, arka arkaya her zaman yardım etti. İyi zamanlarda ve kötü zamanlarda Türkiye her zaman bizimleydi. Biz daha yardım etmesini beklemeden, Türkiye zaten orada oluyor” dedi. (bbc, aa)

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C