Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbuğ'a çağrı: Gitmeden önce Heronları açıkla
20 Ağustos 2010 / 05:55
Hantepe'deki Heron skandalının üzerinden yaklaşık 20 gün geçti. Ancak Genelkurmay Başkanlığı'ndan bu konuyla ilgili tek satır açıklama yapılmadı.

ZAMAN

 

Bu duruma tepki gösteren siyasiler, Genelkurmay Başkanlığı görevini Işık Koşaner'e devretmeye hazırlanan İlker Başbuğ'a böyle sesleniyor: "Görevi bırakmadan önce, Heron skandalını açıkla."

Heron skandalına tepkiler dinmek bilmiyor. Görüntülerin yayınlanmasının üzerinden neredeyse 20 gün geçti. Hiçbir resmî makamdan tek satır açıklama gelmedi. Tıpkı Milli Savunma Bakanlığı gibi Genelkurmay Başkanlığı da ısrarla 'susuyor'. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, koltuğunu 27 Ağustos'ta Orgeneral Işık Koşaner'e devredecek. Ancak bu konuda şu ana kadar tek kelime konuşmadı. İşte Başbuğ'un bu tavrı, siyasilerin tepkisine sebep oldu. Siyasetçiler, Başbuğ'un görevi bırakmadan önce milleti tatmin edecek bir açıklama yapmasını istiyor. İşte o görüşler:

AK Parti Grup Başkan Vekili ve Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş: "Hantepe'de yaşanan Heronlarla ilgili iddia ve görüntüler yaklaşık 20 gündür kamuoyunu meşgul ediyor. Söz konusu iddiaların muhatabı olan kişiler ise bugüne kadar hiçbir şekilde açıklama yapmadı. Her konuda beyanat vermeyi alışkanlık haline getiren Genelkurmay Başkanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı temsilcilerinin, bu kadar önemli bir iddia karşısında sessiz sakin durmaları, açıkçası bir Türk vatandaşı olarak, 4 erkek evlat babası olarak beni endişelendiriyor, şüpheye düşürüyor. Genelkurmay, bir an önce Heronlarla ilgili açıklama yapmalı. İhmal var ise, hata var ise derhal soruşturma başlatmalı. Soruşturmayla ilgili sonuçlar alınmalı, suçlular varsa derhal cezalandırılmalı, suç varsa Türk milletinden, şehit ailelerinden derhal özür dilenmelidir. Sayın Başbuğ, bir an önce bu konuyla ilgili açıklamaları yapıp hepimizin yüreğine su serpmelidir. Genelkurmay Başkanı, görevini devretmeden Heronlarla ilgili iddialara cevap vermelidir."

DSP Genel Başkanı Masum Türker: "İddiaların muhakkak açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Genelkurmay Başkanı ya da Genelkurmay adına bir yetkili, bu konuda halkı tatmin edecek açıklama yapmalı. 'Ordunun içindeki yanlışlıklardan dolayı öldüler.' şeklinde yönlendiriyor. Böylesi bir yönlendirme doğru değildir ama yapıldığına göre Genelkurmay'ın çıkıp apaçık tavır koyması gerekiyor. Aslında bu konuda Başkomutan'ın, yani Cumhurbaşkanı'nın açıklama yapması gerekiyor. Heronlarla ilgili bir olumsuzluk varsa mutlaka açıklığa çıkarılmalıdır ama ben hiçbir subayın, komutanın kendi silah arkadaşını tehlikeye sokup öldürtebilecek noktaya getireceğine inanmıyorum."

AK Parti Grup Başkan Vekili Ayşenur Bahçekapılı: "Ortada vahim iddialar, cevaplanması gereken sorular; gözyaşları, kan ve gencecik evlatlar var ve Genelkurmay'dan ses seda çıkmıyor. Bu durumu vicdanlar kabul edemez. Biz Heronları teröristleri yakalaması için kullanmalıyız. Kendi evlatlarımızı öldürmek için değil. Yetkililerin bunu bir kez daha anlaması gerekiyor. Analar ağlamasın diyen bir partiyiz. Anaların ağlamaması için de bu Heron iddialarının açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Bir vatandaş olarak rahatsızım ve Genelkurmay'dan cevap bekliyorum. Bu açıklama (Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün açıklamasını kastediyor) sadece üzüntümü artırmıştır. Yapılmaması gereken bir açıklamaydı."

ÖMER ŞAHİN, ÖZDEMİR ÖZKAN ANKARA, İZMİR

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C