Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Abbas yönetiminin hutbe yasağı
20 Ağustos 2010 / 05:49
İslami Direniş Hareketi (Hamas), İslam ümmetinin mübarek Ramazan ayını idrak ettiği bu günlerde Abbas yönetiminin Batı Yaka'da dini ve ahlaki değerlere karşı başlattığı savaşı kınadı.

Hamas: "Abbas Yönetimi Halkımıza Karşı Dini Yönden de Savaş Açtı"

 

Filistin Enformasyon Merkezi

Hamas Hareketi, bugün (19 Ağustos Perşembe) konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Filistin Enformasyon Merkezi'ne ulaşan açıklamada özetle şu ifadelere yer verildi: "Halkımız ve İslam ümmeti imanla ve coşkuyla mübarek Ramazan ayını karşılarken ve Allah'ın evlerinde bir araya gelirken, Batı Yaka Ramazan'ı dini ve ahlaki değerlere karşı açılmış bir savaşla karşılıyor. Camileri dertlerini Allah'a şikayet ediyor. Minberleri hatipleri için ağlıyor. Davetçileri Fetih'in zindanlarına dolduruluyor."

Uygulanan planın amacını insanları camilerden alıkoymak ve camilerin rolünü yerine getirmesine engel olmak şeklinde özetleyen Hamas Hareketi, Abbas yönetiminin dini ve ahlaki değerlere savaş açtığını gösteren uygulamalarından örnekler verdi.

Selam Feyyad başkanlığındaki gayrımeşru hükümete bağlı Vakıflar Bakanlığı'nın imamları bakanlıkça hazırlanmış siyasi içerikli hutbeyi okumaya zorladığını, Mescid-i Aksa hatibi ve Filistin Alimleri Birliği Başkanı Şeyh Hamid El-Beytavi başta olmak üzere yüzlerce alimin ve hatibin Batı Yaka camilerinde hutbe vermesini ve vaaz yapmasını yasakladığını, buna karşılık gerekli yeterliliğe sahip olmayan imam ve hatipler tayin ettiğini kaydeden Hamas, Siyonist gaspçılar rahatsız olmasın diye ezan sesinin kısıldığını ve milis güçlerince camilere baskınlar düzenlendiğini söyledi.

Hamas Hareketi, açıklamasının sonunda "Bütün bu yapılanlar kimin çıkarına? Bu durumdan kim yararlanıyor?" diye sordu.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C