Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Pakistan, Kardeşliğimizi Haketmiyor mu?
19 Ağustos 2010 / 12:40
Pakistan büyük bir felaketle karşı karşıya kalmasına karşın, ne İslam aleminden ne Batı’dan istenen yüksek ses duyulmuyor. Yardımlar peşpeşe yola çıkmıyor. Pakistan gündeme gelemiyor.

İktibas

Bugüne kadar Pakistan ismi ile birlikte kardeş ülke söylemi hem devlet hem toplum tarafından dile getirilmiş olsa da bugün Pakistan’ın en çok ihtiyaç duyduğu zamanda bu kardeşliğin eseri görülemiyor.

 

Batı’nın Müslümanlara karşı umursamazlığı, hatta ‘daha kötü olsunlar’ tavrı ona yakıştırılabilir iken, müslümanların Pakistanlı kardeşleri uğruna çabalamamaları anlaşılabilir bir durum olarak görünmüyor. Allah’ın bir ibreti olarak bu olayın Ramazan ayında vuku bulması da düşündürücü ayrı bir nokta olarak görünüyor.

 

Bu çerçevede Akif Emre de Pakistan konusundaki vurdumduymazlığı eleştiriyor.

 

Yeni Şafak’ta bugün çıkan 'Pakistan ve insani yardım stratejileri' başlıklı yazısında Akif Emre, 30 milyon Pakistanlının acısına ve bu acıya karşılık Dünya’nın gösterdiği ‘sembolik ilgi’ye dikkat çekiyor. Önce Batılı ülkeleri değerlendiren Emre ‘Batılı zengin devletlerin insani yardım stratejisini büyük ölçüde yine stratejik hesapların belirlediğini söylüyor.

 

Ve şöyle devam ediyor: “Amerika'nın arka bahçesi durumundaki Haiti depremine gösterilen ilgi ile Pakistan'a karşı sergilenen tutum; hiçbir ülkenin tek başına altından kalkamayacağı devasa çaptaki felaketle baş başa kalması bu açıdan karşılaştırılabilir. ABD kendi hinterlandı sayılabilecek bir bölgede Haiti'de meydana gelen deprem karşısında tüm dünyayı ayağa kaldırmayı başarmıştı. Zira Haiti'de ortaya çıkacak istenmeyen bir görüntü doğrudan Amerikan imajını zedeleme ihtimali vardı. Ne de olsa kıtalararası bombalar yağdıran bir ülkenin yanı başında ortaya çıkacak felaket görüntüsünün izahı olmayacaktı. Avrupalı liderler Haiti depremi üzerinde adeta PR yarışına girmişlerdi.”

 

Pakistan konusunda basının suskunlaşmasını ise Pakistan’ın terörle yaftalanmasına bağlıyor Emre. “‘Terörün beşiği’ söylemini Pakistan için sık sık kullanmaktan çekinmeyen başta Amerika ve batılı ülkeler, bu ülke için harekete geçmesi beklenen kamuoyunun vicdanına ipotek koydular peşinen. Bir tür duygudaşlığın, vicdani duyarlılığın harekete geçireceği kitlelerin siyasetçiler üzerinde yapacağı baskıyı önleme, hiç olmasa hafifletme stratejisini başarıyla uyguladılar. Bu operasyonun da en önemli ayağını medya oluşturduğu için, medyanın gösterdiği kadarıyla gerçekle temas kurabilen tüm dünyanın suskunlaşması sağlanmış oldu.”

 

Yapılan yardımların boyutuna da eleştiriyor Emre. “Açıklanan rakamlara göre, Pakistan'a şu ana kadar ulaşan yardım miktarı Haiti depreminde ilk on gün içinde ulaşan yardımın yüzde bir oranında olduğu yönünde... Bu rakamı ne kadar esnetirseniz esnetin vicdanlara sığmayacak bir duyarsızlık stratejisinin izlendiği açık. Haiti depremi için ilk on günde toplanan para 575 milyon avro idi. ABD Pakistan'a sadece 70 milyon dolar yardım yapacağını açıklarken Avrupa Birliği ise 40 milyon avro yardım yapabildi... Aynı ABD Pakistan'a Taliban'la mücadele için 1 milyar dolar verdiğini hatırlatalım. Son gelen haberlere göre 30 milyon Pakistanlı doğrudan sel felaketinin mağduru durumunda ve en az 10-15 milyar dolara ihtiyaç var.”

 

Türkiye’nin Pakistan’a gösterdiği ilginin Batılı ülkelerden farklı olmadığını da vurgulayan Akif Emre bunu konunun topluma yeterince aktarılamamasına, felaketin boyutlarının yeterince kavranamamasına bağlıyor.

 

Emre, bu konuda suçu kısmen medyada görse de Pakistanlı kardeşlerimize karşı insani ve İslami sorumluluklarımız olduğunun altını çiziyor.

 

“Gazze konusunda gösterilen duyarlılığın daha azını hak etmiyor Pakistan” diyor Emre.

 

Yazısında dünyanın kör olduğu gerçeğini de ifade eden Emre “Kör dünyanın gözünü ve vicdanını bağladığı bir felakete karşı bu toplumun zaten ilgisiz kalmayacağını bilerek bir şeyler yapılması gerektiğini ısrarla haykıralım...” diyerek yazısını bitiriyor.

 

İslam’ın ve müslümanların felaketine her zaman dünya kör, sağır olmuştu. Bu durum Filistin’de, Somali’de, Afganistan’da, Irak’ta, Çeçenistan’da ve daha pek çok yerde müşahade edilmişti.

 

Bugün üzerinde durulması gereken nokta müslümanların da birbirlerine karşı tıpkı diğerleri gibi kör ve sağır mı olacaklar sorusudur.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C