Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD Dışişleri’nden İmam’a 16 bin dolar
19 Ağustos 2010 / 12:27
ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada Dünya Ticaret Merkezi enkazı yakınlarına yapılacak cami projesini gündeme getiren İmam Faysal Abdül Rauf’un üç ülkelik Ortadoğu gezisine 16 bin dolar aktarılacağı ifade edildi.

HÜRRİYET

 

Bahreyn, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret edecek olan Rauf’un yapacağı konuşmalar üzerinde Dışişleri Bakanlığı’nın bilgisi ya da kontrolü olmadığı ifade edildi. Ancak Rauf’un ABD’deki Müslümanların hayatı gibi konularda konuşması ve cami tartışmalarına da değinmesi bekleniyor. Bu Rauf’un Dışişleri Bakanlığı’nın organize ettiği üçüncü Ortadoğu gezisi. İlk gezi 2007 yılındaydı.

 

Bir Dışişleri yetkilisi, “Programı ABD’deki dini derinlik ve hoşgörü üzerine. Kendi meselesinden bahseder mi? Muhtemelen” dedi. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri bugüne kadar çıkabilecek gerginlikten çekindikleri için gezinin detaylarını çok fazla dile getirmemişti. Ancak Bakanlık’ın New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg’in camiyle ilgili sözlerini America.gov sitesinden yayınlaması “hükümet propaganda yapıyor” tartışmalarını da beraberinde getirdi.

 

Bu arada Pew Araştırma Merkezi’nin düzenlediği bir anket ABD’de her beş kişiden birinin Başkan Barack Obama’nın Müslüman olduğuna inandığını ortaya koydu. Obama’nın Hıristiyan olduğunu söyleyenlerin oranı ise yüzde 34’e geriledi.

 

Başkan’ın 11 Eylül Camii’yle ilgili konuşmalarından önce yapılan anketin sonuçları tartışmanın sürmesi durumunda Beyaz Saray’ın ciddi bir siyasi tehlikeyle karşı karşıya kaldığı anlamına geliyor.

 

Beyaz Saray’ın din işlerinden sorumlu danışmanı Joshua DuBois, sonuçlar için Başkan’ın rakiplerinin ortaya attığı “yanlış bilgilendirme kampanyalarını” suçladı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C