Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayasofya’da namaz talebi
19 Ağustos 2010 / 09:45
Büyük Birlik Partisi İstanbul İl Başkanlığı tarafından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne dilekçe ile yapılan başvuru ile ‘Ayasofya’da ibadet izni’ istendi.

BBP İstanbul İl Başkanı Bayram Karacan yaptığı açıklamada verdikleri dilekçe ile hukuki bir süreç başlattıklarını söyledi.

 

Başvuru dilekçesini okuyan Bayram Karacan ''Bilindiği gibi 15 Ağustos tarihinde Hristiyanlık dininin Ortodoks mezhebine sahip olanlar için tarihi ve kutsal mekan olan Sümela Manastırı'nda ayine izin verilmiştir. Dini ibadetin yapılması durumundan müze konumuna alınan Sümela Manastırı, ülkemizde yaşayan Ortodoksların istekleri karşılanarak yılda bir defa da olsa ibadete açılmıştır'' dedi.

 

Ortodokslara gösterilen duyarlılığın ülkede yaşayan Müslümanlara da gösterilmesini isteyen Karacan şöyle konuştu: ''Ülkemizde yaşayan Ortodokslar için 88 yıl sonra yılda bir defa da olsa Sümela Manastırı'nda ayin izni verilmiştir. Ayasofya da ülkemizde yaşayan biz Müslümanlar için kutsal mekanlardandır. Laik devletin bütün inançlara eşit olmasından hareketle önümüzdeki Ramazan Bayramı namazını Ayasofya'da kılmak istiyoruz.''

 

Şimdi Bakanlığın dilekçeye vereceği cevap merak ediliyor.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
MERT YiGiT
19 Ağustos 2010 Perşembe 11:32
CAMii
Ya kardesim sesini kamuoyuna duyurmak istiyorsan baska yollar kalmadimida ! hassas bir konda AYASOFYA gibi camiyi niye niye baska cami mi kalmadida ilde AYASOFYA demenin ne alemi var simdi ?
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 11 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
7 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C