Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayetullah Hamanei:Nükleer silah kullanmak haramdır
17 Nisan 2010 / 21:26
İran Haber Ajansı İrna’nın haberinde İran İslam İnkılabı rehberi Ayetullah Hamanei’nin bir mesajı yer aldı.

İslam inkılabı rehberi Ayetullah seyit Ali Hamanei ilk uluslararası silahsızlanma konferansına gönderdiği mesajında kitle imha silahlarının kullanılmasını haram bilip insanları bu büyük beladan korumaya çalışmasını her kesin görevi biliyoruz" dedi.

Ayetullah Hamanei Tahran konferansına gönderdiği mesajında silahsızlanma konferansının dünyada nükleer silahların üretilip depolanması tehlikelerini incelemenin yanı sıra gerçekçi bir şekilde barış ve istikrarın korunması yönünde ciddi adımlar atılabilmesi için insanlık aleyhindeki bu tehditlere karşı gerçekçi yöntemler sunması gerektiğini belirtti. İslam inkılabı rehberi bazı hükümetlerin başka ülkeleri tehdit için nükleer strateji izlemesine değinerek NPT anlaşmasını başlıca tehdit edenlerin nükleer silahsızlanma anlaşmasının 6. maddesinde vurgulanan sorumluluklarını ihlal etmenin yanı sıra nükleer silahların gerçek anlamda yayılmasına doğrudan rol oynadıklarını söyledi. İslam inkılabı rehberi Amerika hükümetinin Siyonist İsrail rejiminin nükleer silahlanmasına yardımcı olmasını NPT anlaşmasının ihlalinin delili olarak niteleyip bu meselenin dünya ve Ortadoğu bölgesini ciddi tehditle karşılaştırdığını belirtti.

Ayetullah Hamanei, mesajında ayrıca nükleer teknolojiyi insanlığın en önemli buluşu olarak niteleyerek dünyadaki diğer milletler gibi barış ve güvenliğe susayan Ortadoğu milletlerinin bu teknolojiden faydalanarak gelecek nesillerin ekonomik konumunu garantiye alma hakkına sahip olduğunu bildirdi.

Bu yazıya toplam (1) yorum eklenmiştir.
kıvırcık ali
18 Nisan 2010 Pazar 15:44
Hamaney'e...
Mübarek iyi güzel de bunları kendi aranızda ko0nuşsanız uluslarası arena yerine. Yani size katılıyorum ama İran'ın elinde olması lazımdı ki siz bunu kullanamayız diyip bu kozu harcıyorsunuz
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C