Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İnternet Bizi Gözetliyor!
18 Ağustos 2010 / 19:32
Yazdığınız e-postadaki bir kelimenin daha sonra reklam olarak karşınıza çıkması tesadüf değil. Sanal dünya takipte

MİLLİYET

 

Bir arkadaşınıza yazdığınız e-postadaki kelimeleri içeren ilanların, bir kitap aradıktan sonra her ‘banner’da bu kitabın benzerlerinin karşınıza çıkması tesadüf değil. Sanal dünya hepimizi izliyor. Dünya, internette atılan her adımı takip edip reklam veren şirketlere satan yazılımları tartışıyor.
“Cookie” ya da “beacon” adı verilen bu yazılımlar bir web sitesine girdiğinizde bilgisayarınıza geçiyor ve internette yaptığınız her hareketin izlenmesini sağlıyor. Web sitelerinin kullanıcılar hakkında bilgi topladığı küçük dosyalar olan ‘cookie‘ler, genel olarak kullanıcı adlarının ve şifrelerin tekrar tekrar girilmesini önlemek için kayıt altına alınması gibi zararsız işlevler görüyordu. Ancak, artık  reklamcılık için izleme cihazı haline getirildiler. Zira bu yazılımlar internet kullanıcılarının yaşını, yaşadığı yeri, aktivitelerini, en sevdiği filmleri, kitapları, teknolojik aletleri tespit edip saklayabiliyor. 

Gmail’de yazdıklarınıza dikkat!


Wall Street Journal gazetesinin haberine göre Google, MSN gibi en çok kullanılan 50 site kullanıcıların bilgisayarlarına 3 bin 180 izleme programını yerleştiriyor. En çok tartışılan uygulamalardan biri Google’ın e-posta servisi Gmail. Gmail’de yazılan e-posta’daki kelimeler Google tarafından anında okunup mesaj kutunuzda bunlarla ilgili ilanlar gösteriliyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C